22 grudnia, 2024
Kino

Kultowe polskie komedie: śmiech przez łzy

nigdy w życiu najlepsze komedie

Polskie kino komediowe słynie z wyjątkowego humoru, błyskotliwych dialogów i charyzmatycznych postaci. Filmy te bawią do łez i budzą sympatię wielu pokoleń. Oto przegląd kultowych polskich komedii, które każdy powinien znać

\"\"

Sami swoi (1967)

Jest to opowieść o zwaśnionych rodach Pawlaków i Kargulów. Przed wojną Kargul zaorał pole Pawlaków na trzy palce, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew, a Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula musiał wyemigrować do Ameryki. Jednak spór dwóch rodzin dalej trwa.

Kiler (1997)

Budząc się pewnego dnia we własnym łóżku, Jurek Kiler (Cezary Pazura) zostaje aresztowany przez brygadę antyterrorystyczną. Policja bierze go za groźnego przestępcę, gdyż w bagażniku jego taksówki znaleziono karabin, z którego poprzedniego dnia zabito człowieka. Jurek trafia do więzienia, gdzie od razu staje się gwiazdą wśród kryminalistów. Na nic zdają się tłumaczenia, że oskarżony jest tylko taksówkarzem. Komisarz Ryba (Jerzy Stuhr) nie daje się przekonać, jest absolutnie pewien, że złapał poszukiwanego w całej Europie seryjnego zabójcę. Siara (Janusz Rewiński), gruba ryba świata przestępczego, na wieść o zatrzymaniu Kilera organizuje błyskawiczną akcję i odbija go z rąk policji. Nie wiedząc z kim naprawdę ma do czynienia zleca mu kolejne zadanie. Pogłoski o niebywałych wyczynach Kilera zataczają coraz szersze kręgi. Jurek tymczasem dochodzi do wniosku, że wyjaśnienie nieporozumienia zupełnie mu się nie opłaca. Z pomocą dziennikarki (Małgorzata Kożuchowska) realizuje sprytny plan

Kogel-mogel (1988)

Po emocjach związanych z egzaminami wstępnymi na wydział pedagogiki Katarzyna Solska (Grażyna Błęcka-Kolska) wraca do rodzinnej wsi. I tu czeka ją niespodzianka – rodzina bez jej wiedzy rozpoczęła przygotowania do zaręczyn z bogatym sąsiadem Kolasą (Jerzy Rogalski). Dziewczyna wpada w rozpacz, próbuje się sprzeciwić decyzji rodziców, ale zostaje zamknięta w swoim pokoju. W dniu wizyty narzeczonego ucieka przez okno, a z poczty dzwoni na uczelnię. Otrzymuje mylną informację i jest przekonana, że nie została przyjęta na studia. Zrezygnowana wraca do domu i zgadza się na ślub. Tymczasem w przeddzień wesela listonosz przynosi zawiadomienie o przyjęciu jej na uniwersytet.

Film doczekał się wielu kontynuacji. Obecnie do kin wchodzi już Kogel-Mogel 5!

\"\"

Zakochani (2000)

Zosia jest młodą, piękną i inteligentną dziewczyną. Żaden mężczyzna nie może oprzeć się jej urokowi, wszyscy gotowi są porzucić dla niej cały porządek dotychczasowego życia, obsypywać prezentami, byle tylko zdobyć serce cudownej dziewczyny. Ona zręcznie wykorzystuje swój uwodzicielski dar, tym bardziej że sama nie zaznała jeszcze uczucia, jakim obdarzają ją nieszczęśni adoratorzy. Ale wszystko do czasu. Kiedy poznaje Mateusza, odkrywa, co znaczy kochać.

Nigdy w życiu! (2004)

Judyta mieszka w Warszawie. Jst żoną biznesmena, ma dorastająca córkę. Poświęciła się rodzinie, prowadzi dom i wychowuje Tosię, coraz mocniej wkraczającą w okres młodzieńczego buntu. Nie pracuje zawodowo na pełnym etacie, ale związana jest z redakcją pewnego pisma dla kobiet, gdzie prowadzi dział kontaktów z czytelnikami, co polega na odpowiadaniu na listy dotykające najrozmaitszych spraw – od problemów z biurokracją po najbardziej intymne sprawy czytelniczek i czytelników.

\"\"

Tylko mnie kochaj (2006)

Głównym bohaterem filmu jest Michał – współwłaściciel dużej firmy architektonicznej, który prowadzi nudne życie. Świeżości nie wprowadza nawet bliska znajomość z Agatą (drugą współwłaścicielką firmy). Kiedy wydaje się, iż nic nie może zmienić tego spokojnego życia, do drzwi mieszkania Michała puka siedmioletnia Michalina. Cały jego dotychczasowy porządek zostaje zachwiany…

Miś (1980)

Komedia złożona z groteskowych epizodów ukazujących rozpad PRL-owskiego systemu. Liczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów ujawniają absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ochódzkiego (Stanisław Tym) narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących rzeczywistość początku lat osiemdziesiątych.

Seksmisja (1983)

9 sierpnia 1991 roku telewizja transmituje epokowy eksperyment: dwóch śmiałków – Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz), zostaje poddanych hibernacji. Podczas ich snu wybucha wojna nuklearna. Uczestnicy eksperymentu budzą się w 2044 roku. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat geny męskie zostały całkowicie zniszczone promieniowaniem, a oni prawdopodobnie są jedynymi osobnikami płci męskiej, którzy przetrwali kataklizm. Niezwykła społeczność kobiet, w jakiej znaleźli się bohaterowie, egzystuje w całkowicie sztucznych warunkach, głęboko pod powierzchnią ziemi. Władzę dyktatorską pełni tu Jej Ekscelencja, która darzy męskich osobników szczególnym zainteresowaniem. Maks i Albert znajdują się pod stałą obserwacją i ścisłą kontrolą pani doktor Lamii. Takie życie na dłuższą metę wydaje im się jednak niemożliwe. Zdesperowani postanawiają więc uciec.

\"\"

Poszukiwany, poszukiwana (1973)

Stanisław Maria Rochowicz (Wojciech Pokora) jest pracownikiem muzeum. Pewnego dnia okazuje się, że z magazynu zniknął jeden z obrazów. Milicja rozpoczyna poszukiwania od przesłuchania Rochowicza. Postanawia on ukryć się, odtworzyć nieszczęsne \”dzieło\” i zwrócić zgubę. Przebiera się za kobietę i zostaje pomocą domową. Początkowo nie radzi sobie z obowiązkami, ale w miarę upływu czasu dostaje coraz lepsze posady.

Nie kłam kochanie (2008)

\”Nie kłam, kochanie\” nie jest bajką. To miłosna historia, podana lekko, jednak rzeczywista, w której wszelkiego rodzaju zawirowania towarzyszące jej bohaterom wypływają z sytuacji realnych. Ma pokazać, w jaki sposób kłamstwo i manipulacja może stanąć w szranki z uczciwością, prostolinijnością i naiwnością. I – kto kogo \”przechytrzy\”, kto wygra ten pojedynek, w którym stawką jest miłość… A co robi w naszej historii kaktus? Cóż, dziewczyna, która kocha kaktusy i mówi do nich po imieniu to chyba jedyna osoba, która potrafi w kłamcy i cyniku dostrzec coś dobrego i zmienić go… A wtedy – nawet kolczasty kaktus potrafi zakwitnąć pięknym kwiatem. W większości miłosnych historii dotąd królowały róże. W naszej – kaktusy. Też z kolcami. Ale z jakim charakterem!

Te kultowe polskie komedie to tylko przykład bogactwa polskiego kina. Bawią, wzruszają i skłaniają do refleksji, a przy okazji ukazują różne oblicza polskiej rzeczywistości. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika dobrego kina!

Zobacz też: 10 najlepszych komedii romantycznych wszech czasów

Autor: Paulina Emilia Jedlińska

Fot. Materiały prasowe/ https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/minelo-10-lat-od-premiery-filmu-nigdy-w-zyciu/c4l5f7d

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *