Kto może dostać statuetkę? – nominacje do 96. Oscarów 

oskary 2024 nominowani

Za kilka godzin rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie. Gala wręczenia nagród Akademii Filmowej, znanych również jako Oscary to najważniejsze wydarzenie dla światowej branży kinowej. Kto ma szanse na dostanie statuetki? Jacy są tegoroczni faworyci i nominowani?

Oscary – z czym to się je?

Nagrody Akademii Filmowej, zwane również Oscarami, są wręczane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1929 roku. W tym roku gala odbędzie się po raz 96. Przyznawane są w 24. kategoriach, z czego w każdej nominuje się od 2 do 5 filmów, z wyjątkiem tej za najlepszy film, gdzie nominacje otrzymuje 10 produkcji. Jest to największe wyróżnienie jakie można otrzymać w świecie filmu. 

Najlepszy film

Tradycyjnie w tej kategorii nominowanych jest dziesięć filmów. Oto one:

Amerykańska fikcja (Ben LeClair, Nikos Karamigios, Cord Jefferson and Jermaine Johnson)

Anatomia upadku (Marie-Ange Luciani and David Thion)

Barbie (David Heyman, Margot Robbie, Tom Ackerley and Robbie Brenner)

Przesilenie zimowe (Mark Johnson)

Czas krwawego księżyca (Dan Friedkin, Bradley Thomas, Martin Scorsese and Daniel Lupi)  

Maestro (Bradley Cooper, Steven Spielberg, Fred Berner, Amy Durning and Kristie Macosko Krieger)

Oppenheimer (Emma Thomas, Charles Roven and Christopher Nolan)

Poprzednie życie (David Hinojosa, Christine Vachon and Pamela Koffler)

Biedne istoty (Ed Guiney, Andrew Lowe, Yorgos Lanthimos and Emma Stone)

Strefa interesów (James Wilson)

Najlepsza reżyseria

Wśród pięciu wybranych do tej nominacji znaleźli się:

Justine Triet (Anatomia upadku) – jest to jego druga nominacja w tym roku.

Martin Scorsese (Czas krwawego księżyca) – jest to jego dziesiąta nominacja w tej kategorii i szesnasta generalnie. Wygrał nagrodę w tej kategorii raz, w 2006 za film „Infiltracja”.

Christopher Nolan (Oppenheimer) – jest to jego druga nominacja w tej kategorii i ósma generalnie. 

Yorgos Lanthimos (Biedne istoty) – jest to jego druga nominacja w tej kategorii i piąta generalnie.

Jonathan Glazer (Strefa interesów) – jest to jego druga nominacja w tym roku.

Najlepsze kreakcje aktorskie

Za rolę pierwszoplanową żeńską nominowano:

Annette Bening („Nyad”) – 4. nominacja w tej kategorii i 5. generalnie.

Lily Gladstone („Czas krwawego księżyca”) – 1. nominacja.

Sandra Hüller („Anatomia upadku”) – 1. nominacja.

Carey Mulligan („Maestro”) – 3. nominacja. 

Emma Stone („Biedne istoty”) – 2. nominacja w tej kategorii i 5. generalnie.

Za rolę pierwszoplanową męską nominowano:

Bradley Cooper („Maestro”) – 4. nominacja w tej kategorii i 12. generalnie.

Colman Domingo („Rustin”) – 1. nominacja.

Paul Giamatti („Przesilenie zimowe”) – 1. nominacja w tej kategorii i 2. generalnie.

Cillian Murphy („Oppenheimer”) – 1. nominacja.

Jeffrey Wright („Amerykańska fikcja”) – 1. nominacja.

Za rolę drugoplanową żeńską nominowano:

Emily Blunt („Oppenheimer”) – 1. nominacja.

Danielle Brooks („Kolor purpury”) – 1. nominacja.

America Ferrera („Barbie”) – 1. nominacja.

Jodie Foster („Nyad”) – 2. nominacja w tej kategorii i 5. generalnie. Oscara wygrała dwukrotnie za główną rolę żeńską w filmach „Oskarżeni” i „Milczenie owiec”.

Da’Vine Joy Randolph („Przesilenie zimowe”) – 1. nominacja.

Za rolę drugoplanową męską nominowano:

Sterling K. Brown („Amerykańska fikcja”) – 1. nominacja.

Robert De Niro („Czas krwawego księżyca”) – 3. nominacja w tej kategorii i 9. generalnie. Wygrał Oscara dwukrotnie, za filmy „Ojciec Chrzestny 2” oraz „Wściekły byk”.

Robert Downey Jr. („Oppenheimer”) – 2. nominacja w tej kategorii i 3. generalnie.

Ryan Gosling („Barbie”) – 1. nominacja w tej kategorii i 3. generalnie.

Mark Ruffalo („Biedne istoty”) – 4. nominacja.

Najlepszy film międzynarodowy

Nominowanymi w tej kategorii zostały następujące filmy: 

Ja, kapitan (Włochy) – jest to 30. nominacja dla Włoch, z czego 11. było zwycięskich.

Perfect Days (Japonia) – jest to 15. nominacja dla Japonii, z czego 2. były zwycięskie.

Śnieżne bractwo (Hiszpania) – jest to 21. nominacja dla Hiszpanii, z czego 4. były zwycięskie.

Pokój nauczycielski (Niemcy) – jest to 13. nominacja dla Niemiec, z czego 3. były zwycięskie.

Strefa Interesów (Wielka Brytania) – jest to 3. nominacja dla Wielkiej Brytanii.

Najwięksi faworyci i polski akcent

Największym faworytem tegorocznej gali jest bez dwóch zdań „Oppenheimer”, o czym świadczy 13 nominacji dla tego filmu. Zaraz za nim z 11 nominacjami stoi film „Biedne istoty”, a podium zamyka film „Czas krwawego księżyca” z 10 nominacjami. 

Polskim akcentem na tegorocznej gali pozostaje brytyjsko-polska koprodukcja „Strefa Interesów”, która opowiada o komendancie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i jego życiu.

Pozostałe kategorie

Najlepszy animowany film fabularny

Chłopiec i czapla Hayao Miyazaki and Toshio Suzuki 

Między nami żywiołami Peter Sohn and Denise Ream 

Nimona Nick Bruno, Troy Quane, Karen Ryan and Julie Zackary 

Pies i robot Pablo Berger, Ibon Cormenzana, Ignasi Estapé and Sandra Tapia Díaz 

Spider-Man: Poprzez Multiwersum Kemp Powers, Justin K. Thompson, Phil Lord, Christopher Miller and Amy Pascal 

Najlepsze zdjęcia

Hrabia Edward Lachman 

Czas krwawego księżyca Rodrigo Prieto 

Maestro Matthew Libatique 

Oppenheimer Hoyte van Hoytema 

Biedne istoty Robbie Ryan 

Najlepsze kostiumy

Barbie Jacqueline Durran 

Czas krwawego księżyca Jacqueline West 

Napoleon Janty Yates and Dave Crossman 

Oppenheimer Ellen Mirojnick 

Biedne istoty Holly Waddington 

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

Bobi Wine: Prezydent z Getta Moses Bwayo, Christopher Sharp and John Battsek 

Wieczna pamięć Maite Alberdi 

Cztery córki Kaouther Ben Hania and Nadim Cheikhrouha 

To Kill a Tiger Nisha Pahuja, Cornelia Principe and David Oppenheim 

20 dni w Mariupolu Mstyslav Chernov, Michelle Mizner and Raney Aronson-Rath 

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

The ABCs of Book Banning Sheila Nevins and Trish Adlesic 

The Barber of Little Rock John Hoffman and Christine Turner 

Island in Between S. Leo Chiang and Jean Tsien 

Ostatni warsztat Ben Proudfoot and Kris Bowers 

Nǎi Nai i Wài Pó Sean Wang and Sam Davis 

Najlepszy montaż

Anatomia upadku Laurent Sénéchal 

Przesilenie zimowe Kevin Tent 

Czas krwawego księżyca Thelma Schoonmaker 

Oppenheimer Jennifer Lame 

Biedne istoty Yorgos Mavropsaridis 

Najlepszy make up i fryzura

Golda Karen Hartley Thomas, Suzi Battersby and Ashra Kelly-Blue 

Maestro Kazu Hiro, Kay Georgiou and Lori McCoy-Bell 

Oppenheimer Luisa Abel 

Biedne istoty Nadia Stacey, Mark Coulier and Josh Weston 

Śnieżne bractwo Ana López-Puigcerver, David Martí and Montse Ribé 

Muzyka (Oryginalna ścieżka dźwiękowa)

Amerykańska fikcja Laura Karpman 

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia John Williams 

Czas krwawego księżyca Robbie Robertson 

Oppenheimer Ludwig Göransson 

Biedne istoty Jerskin Fendrix 

Muzyka (Oryginalna Piosenka)

The Fire Inside z Flamin’ Hot; Muzyka i słowa: Diane Warren 

I’m Just Ken z Barbie; Muzyka i słowa: Mark Ronson i Andrew Wyatt 

It Never Went Away z Amerykańskiej symfonii; Muzyka i słowa: Jon Batiste i Dan Wilson 

Wahzhazhe (A Song For My People) z Czasu krwawego ksieżyca; Muzyka i słowa: Scott George 

What Was I Made For? z Barbie; Muzyka i słowa: Billie Eilish i Finneas O’Connell  

Najlepsza scenografia

Barbie Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer 

Czas krwawego księżyca Jack Fisk; Set Decoration: Adam Willis 

Napoleon Arthur Max; Set Decoration: Elli Griff 

Oppenheimer Ruth De Jong; Set Decoration: Claire Kaufman 

Biedne istoty James Price and Shona Heath; Set Decoration: Zsuzsa Mihalek 

Najlepszy animowany film krótkometrażowy

List do świni Tal Kantor and Amit R. Gicelter 

Ninety-Five Senses Jerusha Hess and Jared Hess 

Our Uniform Yegane Moghaddam 

Pachyderme Stéphanie Clément and Marc Rius 

WAR IS OVER! Inspirowany muzyką Johna & Yoko Dave Mullins and Brad Booker 

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski

Później Misan Harriman and Nicky Bentham 

Vince niepokonany Vincent René-Lortie and Samuel Caron 

Knight of Fortune Lasse Lyskjær Noer and Christian Norlyk 

Red, White and Blue Nazrin Choudhury and Sara McFarlane 

Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara Wes Anderson and Steven Rales 

Najlepszy dźwięk

Twórca Ian Voigt, Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn, Tom Ozanich and Dean Zupancic 

Maestro Steven A. Morrow, Richard King, Jason Ruder, Tom Ozanich and Dean Zupancic 

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One Chris Munro, James H. Mather, Chris Burdon and Mark Taylor 

Oppenheimer Willie Burton, Richard King, Gary A. Rizzo and Kevin O’Connell 

Strefa Interesów Tarn Willers and Johnnie Burn 

Najlepsze efekty specjalne 

Twórca Jay Cooper, Ian Comley, Andrew Roberts and Neil Corbould 

Godzilla Minus One Takashi Yamazaki, Kiyoko Shibuya, Masaki Takahashi and Tatsuji Nojima 

Strażnicy galaktyki Vol. 3 Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams and Theo Bialek 

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One Alex Wuttke, Simone Coco, Jeff Sutherland and Neil Corbould 

Napoleon Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet, Simone Coco and Neil Corbould 

Najlepszy scenariusz adaptowany

Amerykańska fikcja Cord Jefferson 

Barbie Greta Gerwig i Noah Baumbach 

Oppenheimer Christopher Nolan 

Biedne istoty Tony McNamara 

Strefa Interesów Jonathan Glazer 

Najlepszy scenariusz oryginalny

Anatomia upadku Justine Triet i Arthur Harari 

Przesilenie zimowe David Hemingson 

Maestro Bradley Cooper & Josh Singer 

Obsesja Samy Burch; Story by Samy Burch & Alex Mechanik 

Poprzednie życie Celine Song 

Autor: Piotr Maciejewski

Źródło zdjęć: © 2023 Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *