Księżyc Saturna przypomina Ziemię

Niedawno odkryto, że jeden z księżyców Saturna jest podobny do naszej planety. Ostatecznie NASA potwierdziła realizację misji Dragonfly. Polega ona na wysłaniu wiropłatu na Tytan, czyli na księżyc Saturna. Dron amerykańskiej agencji kosmicznej ma zbadać kilka obszarów, m.in. analizując zachodzące na nich procesy chemiczne. Początek misji zaplanowano na 2028 rok.

Przez jakiś czas realizacja misji naukowej na Tytan pozostawała niepewna. Budżet NASA był dość mocno ograniczony. Z kolei priorytetowa misja zebrania próbek z Marsa, a także przetransportowania ich na naszą planetę boryka się z dużymi problemami finansowymi. Ku zaskoczeniu wielu podjęto jednakże decyzję o rozpoczęciu misji, której celem jest zbadanie księżyca Saturna. Wiropłat napędzany atomem wystartuje w 2028 roku.

Nicky Fox, czyli zastępczyni dyrektora w Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA w Waszyngtonie, skomentowała wspomnianą decyzję oraz znacząco podkreśliła duże zainteresowanie tym właśnie wydarzeniem.

Misja ma wystartować w lipcu w 2028 roku. Z kolei nie ustalono jakiego systemu nośnego użyje NASA, aby wystrzelić sondę w przestrzeń kosmiczną. Dragonfly do Tytana dotrzeć ma w 2034 roku. Celem misji jest zbadanie kilku lokalizacji, a także analiza zachodzenia procesów chemicznych.

Misja Dragonfly

Misję Dragonfly wybrano do realizacji w ramach programu NASA New Frontiers, który objął wcześniej misje: New Horizons (Pluton i Pas Kuipera), Juno (Jowisz) i OSIRIS-REx (asteroida Bennu). New Frontiers wspiera zadania, które zostały uznane przez społeczność planetarną za najważniejsze priorytety eksploracji Układu Słonecznego.

Programem zarządza Biuro Programów Misji Planetarnych w Marshall Space Flight Center NASA w Huntsville w stanie Alabama. Koszt misji to obecnie 3,35 mld USD, który według NASA dwukrotnie wzrósł w stosunku do szacunków z 2019 roku.

Księżyc Saturna jest podobny do Ziemi?

Tytan jest drugim księżycem w naszym Układzie Słonecznym pod względem wielkości. Księżyc Saturna ma gęstą atmosferę, której głównym składnikiem jest azot. Wspomniane ciało niebieskie jako jedyne, oprócz Ziemi, ma stałe zbiorniki cieczy. W ich skład wchodzą rzeki, jeziora.

W pewnym stopniu powierzchnia Tytana jest podobna do ziemskiej. NASA uważa, że Tytan spośród innych ciał niebieskich w naszym układzie, najbardziej przypomina Ziemię. Nie można powiedzieć też, że Księżyc Saturna jest identyczny, występuje na nim znacznie niższa temperatura i inny skład chemiczny.

Tutaj jest tak zimno (-179 stopni Celsjusza), że lód wodny odgrywa rolę skały

– opisuje amerykańska agencja kosmiczna.

Wspomniane zbiorniki wypełnione są ciekłym metanem.

NASA podaje, że Tytan jest jednym obiektem w Układzie Słonecznym, o którym wiadomo, że ma podobny do ziemskiego cykl cieczy. Deszcz spada z chmur, przepływa po jego powierzchni, wypełnia jeziora i morza, by na końcu odparować do nieba. Te informacje dają nadzieję, że być może kiedyś nasz gatunek zamieszka na Tytanie. Pozostaje mieć nadzieję, że misja się powiedzie, a naukowcy będą w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy ludzkość może przetrwać na księżycu Saturna.

Patrycja Żero

Fot. Getty Images

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *