Kobbie Mainoo na ustach piłkarskiej Anglii

Kobbie Mainoo na ustach piłkarskiej Anglii

Ian Wright, słynny napastnik Arsenalu sprzed lat, a obecnie ekspert zajmujący się Premier League uważa, że Kobbie Mainoo musi dostać powołanie na najbliższe mecze reprezentacji Anglii, ponieważ wykazuje się niezwykłą dojrzałością na boisku. Chłopak ma 18 lat.

Manchester United od ładnych paru lat nie daje wiele radości swoim kibicom. Fani Czerwonych Diabłów z nostalgią wspominają okres chwały za czasów sir Aleksa Fergusona, niemniej w ostatnich tygodniach na Old Trafford pojawia się coraz więcej optymizmu. Brytyjskie media pieją z zachwytu nad kompatybilnością tercetu ofensywnego: Rashford-Hojlund-Garnacho, ale jest jeszcze jeden bohater nieoczywisty.

Grał ze starszymi od siebie

18-latek dołączył do Manchesteru United już jako adept futbolu, szkolił się w renomowanej klubowej akademii, a w drużynie U-18 zadebiutował w 2021 roku. Miał wtedy 15 lat. Z kolei do zespołu U-23 trafił w wieku 16 lat. Urodził się w 2005 roku w Stockport (pochodzi z rodziny imigranckiej, ma ghańskie korzenie), a swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Manchesterem United podpisał w maju 2022 roku. Nadspodziewanie szybko zaczął trenować z pierwszą drużyną, a w obecnym sezonie przechodzi samego siebie.

REKLAMA

Przypomina Pogbę

Mainoo to wszechstronny środkowy pomocnik, ma profil gracza wszędobylskiego, który biega od jednego do drugiego pola karnego z niezwykłą determinacją (box-to-box). Mocno stoi na nogach, jest efektywny w destrukcji i efektowny w kreowaniu akcji. Może być obsadzany w drugiej linii jako defensywny pomocnik (numer 6), ale też nieco wyżej, na „ósemce”. Naturalnie wtedy ma więcej zadań ofensywnych.

To duże wyróżnienie dla niego, że jest już porównywany do znanego francuskiego pomocnika Paula Pogby, skądinąd byłego gracza Manchesteru United. Mainoo to tytan pracy, ale często potrafi radzić sobie z rywalami w widowiskowy sposób. Gdy decyduje się na dryblingi, a zdarza mu się to bardzo często, widać, że ma dużą pewność siebie. Niekiedy wręcz można mówić o jak najbardziej pozytywnej brawurze. 

Same dryblingi 

W meczu z Luton, który odbył się w niedzielę, Mainoo znowu pokazał, jak lubi mijać rywali. Zanotował w tym spotkaniu ligowym aż 6 dryblingów, najwięcej w zespole Manchesteru United od czasów… Paula Pogby (przeciwko Norwich w 2022 roku), co ciekawe pozostali gracze MU wykonali łącznie 5 dryblingów. Popatrzmy, jak gra rewelacyjny Mainoo:

Powyższe nagranie kończy gol strzelony Wolverhampton. Było to trafienie na 4:3 w 7. minucie doliczonego czasu gry. Jak widać, ów brawurowy nastolatek potrafi wziąć na siebie ciężar gry i odpowiedzialność za wynik zespołu nawet w najtrudniejszych momentach. Chapeau bas!

Autor: Bartłomiej Najtkowski 

Fot. IMAGO / Bradley Collyer / PA Images

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *