Kacper Sztuka z dużym wyróżnieniem. Dołączył do giganta Formuły 1

Kacper Sztuka
\"\"

Kacper Sztuka oficjalnie dołączył do juniorskiego zespołu Red Bulla. To wielkie wyróżnienie, na które 17-latek zapracował sumienną pracą podczas zawodów w Formule 4. Sam zainteresowany stwierdził, że dołączenie do programu austriackiego teamu jest krokiem, a nawet dwoma w kierunku wymarzonej Formuły 1. Czy doczekamy się kolejnego Polaka na szczycie motorsportowej drabinki?

Kim jest Kacper Sztuka?

Kacper Sztuka to 17-letni kierowca pochodzący z Cieszyna. Ściganie się ma we krwi, gdyż jego tata – Łukasz, to były kierowca rajdowy. Na koncie ma kilka sukcesów, zdobył m.in. w 2000 roku tytuł rajdowego wicemistrza Polski. Kacper Sztuka przygodę ze sportem motorowym zaczął już w wieku 4 lat. Stopniowo przebijał się przez kolejne kategorie w gokartach. Jako swoich idoli wskazał Roberta Kubicę, Nikiego Laudę oraz Kimiego Raikkonena.

Od 2021 roku cieszynianin występuje w zawodach włoskiej Formuły 4. Zakończoną kampanię 2023 zwieńczył zdobyciem mistrzostwa tej serii. Imponująca była zwłaszcza końcówka sezonu, gdzie Sztuka wygrał w 8 z 9 wyścigów. Ogromny sukces nie uszedł uwadze największych zespołów i w ten sposób kierowca US Racing trafił pod skrzydła Czerwonych Byków. 17-latek jeszcze nie wie, w jakim cyklu wystąpi w 2024 roku. Bez względu na to zapewnił, że jego celem będzie osiąganie jak najlepszych wyników. W rozmowie z oficjalną stroną Red Bulla wyznał, że cieszy się na możliwość z najlepszymi specjalistami w tej branży. To dla niego krok, a nawet dwa w stronę F1, która jest marzeniem każdego kierowcy.

Kacper Sztuka oficjalnie w akademii Red Bull Racing

O pojawieniu się Kacpra Sztuki w juniorskim programie Red Bulla mówiło się od kilku tygodni. Oficjalna informacja pojawiła się jednak przed kilkoma dniami. 17-latek znalazł się w gronie utalentowanych podopiecznych akademii. Celem programu jest wsparcie w rozwoju obiecujących zawodników w niższych seriach poprzedzających awans do Formuły 1.

Dla tych, którzy nie interesują się sportem motorowym na co dzień, warto przypomnieć, że Red Bull to 6-krotny mistrz konstruktorów Formuły 1. Poza tym austriacki team przełamał dominację Mercedesa i jest na szczycie tego sportu od 2022 roku. Obecnym mistrzem świata F1 jest reprezentant Czerwonych Byków Max Verstappen. Holender zdominował tegoroczny sezon, zwyciężając w niemal każdym Grand Prix. Red Bull może pochwalić się wieloma wychowankami, którzy do dziś ścigają się w szeregach królowej motorsportu. Ponadto wychowankami Red Bulla, którzy znaleźli miejsce w F1 są m.in. Carlos Sainz, Pierre Gasly i Alexander Albon.

Co to oznacza dla młodego mistrza kierownicy? Wypowiedź

Kacper Sztuka podzielił się swoimi wrażeniami w mediach społecznościowych. Zwrócił uwagę na to, z jak dużym prestiżem łączy się udział w programie dla młodych kierowców czołowego zespołu Formuły 1.

\”Jestem w juniorskiej szkółce Red Bulla! To dla mnie spełnienie marzeń. Już samo dołączenie do programu juniorskiego zespołu F1 to ogromny zaszczyt, ale reprezentowanie mistrzów świata to zupełnie inny poziom! Jestem wdzięczny za taką możliwość dalszego rozwoju kariery\” – wyznał Sztuka na swoim x-owym koncie.

Autor: Łukasz Brajczewski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *