Jakich zachowań nie zabraniać dziecku? Odpowiadamy

czego nie zabraniać dziecku
\"\"

Wychowywanie dziecka to trudne wyzwanie. Często zagadnienie to jest kwestią sporną. Każdy rodzic przekazuje swojemu dziecku inną hierarchię wartości, uczy je innych zasad, w mniejszym lub większym stopniu stosuje wobec niego dyscyplinę. Dlatego też jeśli chodzi o to, na co powinno się pozwolić dziecku, a czego zabronić zdania są podzielone nie tylko wśród rodziców.

Czego nie powinien obejmować zakaz?

Wychowywanie dziecka to trudne wyzwanie. Rodzice często mają w tej kwestii wiele dylematów. Zazwyczaj dotyczą one tego, na co można dziecku pozwolić, a na co nie. Każdy rodzic stara się jak najlepiej wychowywać swoje pociechy. Jednak czy stosowane przez niego zasady są na pewno właściwe? Oto kilka wskazówek, czego nie powinno się zakazywać małoletnim:

wspinanie to dla nas, ludzi, naturalna czynność. Zamiast wciąż powtarzać „Nie wolno” / „Nie rób tak” lepiej zapewnić dziecku bezpieczeństwo, asekurując je. Wspinanie poprawia koordynację i sprawność dziecka, a dodatkowo wzmacnia w nim pewność siebie oraz odwagę,

bieganie i skakanie – zarówno jedna, jak i druga czynność, umożliwia rozładowanie nadmiaru energii. Ponadto skakanie ma również właściwości uspokajające, a co najważniejsze, wspiera utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz stymuluje napięcie mięśniowe, brudzenie się to wbrew pozorom nic złego. Brak zainteresowania zabawą np. piaskiem może wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej.

błędem jest również wyręczanie dziecka w różnych czynnościach. Zdarza się, że rodzice robią coś za dziecko, zamiast nakłonić młodego człowieka do samodzielności. Jednak jest to wielki błąd. Bowiem takie działanie powoduje, że nigdy nie nabierze ono wprawy w ich wykonywaniu. Samodzielności należy uczyć od najmłodszych lat.

Na jakie zachowania należy zwrócić uwagę?

Istnieje wiele zachowań dzieci, na które powinno się zwrócić uwagę. Są to zachowania niepożądane, źle odbierane przez społeczeństwo. Należą do nich m.in.: agresja, wybuchowość oraz kłótliwość. W każdym z tych przypadków należy znaleźć źródło problemu oraz jego przyczyny. Jeśli negatywne zachowania występują regularnie, warto udać się po poradę do specjalisty.

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Stara się zapewnić mu nie tylko byt, ale także radosne, a przede wszystkim bezpieczne dzieciństwo. Jednak nie każde działania rodziców są prawidłowe. Niektóre, takie jak np. wspomniane wcześniej wyręczanie, mogą wyrządzić dziecku wielką krzywdę. Wbrew pozorom, Twoje działanie teraz, ma ogromny wpływ na życie dziecka w przyszłości. Wybieraj rozsądnie.

Autor: Anna Marciszewicz

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *