8 września, 2024
Psychologia

Hobby – dzięki pasji jesteśmy szczęśliwsi

jak znaleźć hobby

Hobby i pasja to słowa często stosowane zamiennie. Niewielu z nas wie, że pomiędzy tymi dwoma wyrażeniami jest jednak nieznaczna różnica. Polega ona między innymi na tym, że hobby to czynność, którą wykonujemy w wolnym czasie i sprawia nam radość. Z kolei pasja to coś, bez czego nie możemy żyć, co pochłania nas w całości.

W rezultacie nasze hobby może przerodzić się w codzienną pracę. Mówi się, że „jeżeli kochasz coś robić to nie przepracujesz ani jednego dnia”. Rzeczywiście, wiele osób posiada możliwość utrzymywania się ze swojej pasji. Jednak niewielu z nas się to udaje. Większość traktuje swoją pracę jako źródło utrzymania, a pasję czy hobby rozwija w wolnym czasie, często traktując je jako pewnego rodzaju odskocznię od codziennej rzeczywistości, która bywa przytłaczająca.

Jaka powinna być pasja czy hobby?

Wiele osób żyje, życiem innych nie skupiając się na sobie, co jest ogromnym życiowym błędem i w konsekwencji prowadzi do frustracji. Dlatego bardzo istotne w życiu jest również znalezienie tzw. balansu pomiędzy życiem, a pracą. Hobby lub pasja pozwolą nam go utrzymać. Jeżeli zaczniemy robić coś tylko i wyłącznie dla siebie, dostrzeżemy większe zadowolenie z własnego życia. Potwierdzają to badania naukowe opublikowane w \\\”Journal of Happines Studies\\\”, które dowodzą, że posiadanie pasji wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, nastrój oraz ogólne poczucie szczęścia. Badania wykazały, że najlepsze dla naszego samorozwoju jest posiadanie więcej niż jednej pasji.

Zadaj sobie kluczowe pytania

Jaka powinna być pasja, hobby? Pasja czy hobby to coś, co lubimy robić, co daje nam poczucie radości i sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Warto zauważyć, że nie musi to być jakaś wyszukana czynność, która jest popularna lub wymaga dużego nakładu finansowego. Może to być najbardziej prozaiczne zajęcie. Zdarza się, że ludzie nie mają żadnego hobby, pasji i nic ich nie interesuje. Wydaje się, że nic nie potrafią i nie są w stanie się w nic zaangażować. Jest to błędne myślenie, ponieważ każdy z nas ma jakieś zainteresowania, których być może nie dostrzega.

Życiowe role

Oczywiście, aby odkryć drzemiący w sobie potencjał, warto pozwolić sobie na odkrycie własnego „Ja”. Istotne w tym przypadku jest zadanie sobie kilku podstawowych pytań. Na początku warto zastanowić się kim jestem i jakie role odgrywam w życiu? Każdy z nas codziennie chcąc nie chcąc, wchodzi w życiowe role. Przykładowo w domu jesteśmy dla kogoś rodziną (mąż, żona, dziecko, siostra, brat, rodzic itp.). Z kolei w pracy może to być pracownik czy pracodawca. Zastanówmy się także nad rolami, w które wchodzimy i jakie towarzyszą nam wtedy emocje. Czy te życiowe role dają nam poczucie szczęścia? Jeżeli tak, to powinniśmy się w nich spełniać, a jeżeli nie, warto nad tym popracować i zmienić coś w relacjach. Kiedy określimy już kim jesteśmy, skoncentrujmy się na tym, co lubimy robić.

Zadaj sobie kilka pytań. Czy jest coś, co lubisz robić? Czy sprawia Ci to radość? Podpytajmy również naszych najbliższych, w jakich zawodach nas widzą przez pryzmat własnych obserwacji, jakie pozytywne i negatywne cechy w nas dostrzegają. Czasami najbliżsi mogą zauważyć w nas coś, czego my nie widzimy na co dzień. Możemy na przykład dobrze i smacznie gotować, ale sami tego nie dostrzegamy.

Pomocnicze pytania w odnajdywaniu hobby, pasji:

  • Co lubię robić, czy robię to chętnie?
  • Jaką życiową rolę spełniam, czy jestem w tym szczęśliwa, jeżeli nie, to co mogłabym zmienić?
  • Jakie treści lubię czytać?, Co lubię oglądać?
  • Jakie profile społecznościowe przeglądam najczęściej?

Jak znaleźć sobie hobby?

Jest bardzo wiele czynności, które mogą stać się naszą pasją lub hobby, tylko czasami nie zauważamy swoich możliwości.
Warto poszukiwać pasji w samym sobie, poprzez własną obserwację swoich zachowań. W dobie Internetu mnóstwo inspiracji również znajdziemy w sieci np. na portalach społecznościowych typu Facebook, Instagram, Pinterest, YouTube, Tik-Tok. To popularne kanały społecznościowe, skupiające społeczność z całego świata, która między innymi dzieli się swoimi pasjami. Obserwacja innych osób może być dla nas pewnego rodzaju inspiracją, która w przyszłości stanie się początkiem czegoś nowego.

Nie bój się opinii innych

Przede wszystkim pamiętajmy, że początki eksploracji naszego hobby mogą być trudne, ale nie warto rezygnować. Istotne jest również, aby nie sugerować się opinią innych ludzi, którzy będą krytykować nasze nowe zajęcie. Często wielu z nas z obawy przed opinią innych nie ma odwagi realizować swojego hobby czy pasji. Ludzie boją się krytyki ze strony bliskich czy znajomych. Jednak zastanówmy się bliżej, „kim są Ci inni ludzie”? Dlaczego w ogóle mamy przejmować się ich opinią i co wnoszą do naszego życia, czy są to nasi bliscy, czy znajomi? Pamiętajmy, że każdy z nas ma prawo do rozwoju i realizacji własnych marzeń. Bliscy i znajomi powinni wspierać nas w postanowieniach. Jeżeli jest odwrotnie, to warto rozmawiać i uświadamiać najbliższe nas otoczenie o naszej potrzebie samorealizacji.

Spróbuj zrobić te rzeczy, a być może odkryjesz swoją pasję

  • Odważ się spróbować czegoś nowego
  • Nie przejmuj się opinią innych i krytyką
  • Czytaj różne treści
  • Miej otwartą głowę
  • Słuchaj swojej intuicji
  • Bądź uważna/y
  • Obserwuj innych, którzy mają jakąś pasję
  • Szukaj inspiracji nawet w najmniejszych rzeczach
  • Bądź cierpliwy, nie zniechęcaj się porażkami
  • Nie bądź perfekcjonistą, pozwól sobie na popełnianie błędów

Jeżeli poczujemy w sobie chęć robienia czegoś nowego w swoim życiu, tzw. „iskrę”, nie wahajmy się – zacznijmy działać. Nie bójmy się prób ani porażek. Pamiętajmy, że każde doświadczenie w życiu jest nam potrzebne i każde nas czegoś uczy.

Życie z pasją dodaje energii i czyni nas szczęśliwszymi. Liczne badania dowiodły, że ludzie, którzy mają hobby i pasje lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu i chwilowymi problemami. Dlatego nie zastanawiaj się, działaj!

Autor: Urszula Szołdra

Foto: Canva

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *