Historia bożonarodzeniowej choinki

\"\"

Dzisiaj przychodzimy do Was z historią choinki bożonarodzeniowej. Nikt z nas nie umie sobie wyobrazić Bożego Narodzenia bez choinki. Nie ważne, czy jest to jodła, sosna czy świerk – każdy z nas uwielbia przystrojone drzewko.

Początki tradycji

Historia choinki sięga jeszcze czasów antycznych. W starożytnym Rzymie mieszkańcy ozdabiali drzewa liściaste laurem i bluszczem, aby udobruchać Boga urodzaju. U Celtów taką rolę pełniła jemioła.

W XV i XVI wieku mieszkańcy Alzacji ustawiali drzewka iglaste w swoich domach i ozdabiali je ciasteczkami, ozdobami z papieru oraz jabłkami. Jeszcze w XVI wieku pięknie przystrojona choinka była rzadkością pojawiającą się głównie w domach bogaczy.

Choinka w Europie i Polsce

Zwyczaj ubierania choinki (zwykle dopiero w dzień Wigilii) szybko rozpowszechnił się w całej Europie. Jednak w Polsce choinka pojawiła się dość późno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Tradycję bożonarodzeniowego drzewka „zawdzięczamy” kolonistom niemieckim, którzy pojawili się u nas podczas zaborów.

Na wsi choinki pojawiły się dopiero w okresie międzywojennym, wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka. Podłaźniczka to przyozdobiony czubek jodły, świerka lub sosnowa gałązka, którą wieszało się pod sufitem. Dzieci w wigilijny wieczór zawieszały na gałązkach: ciastka, czekoladki, owoce, jabłka, kolorowe opłatki i słomiany łańcuch. Wierzono, że podłaźniczka ma magiczną moc i uchroni dom od chorób oraz nieszczęść.

Pierwotne ozdoby choinkowe

Tradycja dekorowania świątecznego drzewka z czasem przyjęła się w Niemczech i szybko zaczęła rozprzestrzeniać się na inne kraje europejskie. Początkowo choinki ozdabiano cukierkami i owocami, a później również bombkami i innymi ozdobami. Zwyczaj ten stał się integralną częścią Bożego Narodzenia w wielu krajach.

W XIX wieku tradycja choinki bożonarodzeniowej dotarła do Ameryki Północnej poprzez niemieckich imigrantów. Wkrótce potem, za sprawą brytyjskiej rodziny królewskiej, moda na choinki zaczęła się rozprzestrzeniać także w Wielkiej Brytanii.

Jedna z najczęściej wspominanych historii związanych z choinką pochodzi z Niemiec. Pewna z legend opowiada o Marcinie Lutrze, niemieckim reformatorze. Według tej opowieści, podczas spaceru w lesie, Luter zauważył gwiazdy, które przebijały się przez gałęzie drzew iglastych. Zainspirowany tym widokiem, postanowił przynieść gałązkę drzewa do domu. Aby ukazać blask gwiazd, Marcin Luter miał umieścić świece na gałęziach drzewa, zapoczątkowując późniejszą tradycję.

Autor: Elżbieta Kowalska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *