Hinduizm: jaką rolę odgrywa astrologia?

hinduizm a astrologia
\"\"

Astrologię w świecie zachodu postrzega się jako formę zabawy. Często nie wierzymy w to co jest napisane w naszym horoskopie, jednak z ciekawości go czytamy. W hinduizmie sprawa wygląda inaczej. Astrolog jest swego rodzaju guru, który interpretuje kosmogram urodzeniowy. Na tej podstawie wyznacza między innymi datę ślubu.

Historia

Hinduizm jest religią, która posiada wiele odłamów. W każdym z nim istnieją inne dogmaty, kulty czy systemy moralne. Powstał on w Indiach ok. 2000 lat przed Chrystusem. Kult narodził się jako kontynuacja wedyzmu (najstarszej religii Indii) oraz braminizmu (fazy ewolucji między wedyzmem a hinduizmem). Określenie owej religii powstało dopiero w XIX w.

Podstawowe zasady hinduizmu

 • Wiara w reinkarnację czyli w powtórne wcielenie duszy. Hindusi wierzą w odrodzenie ducha w innym organizmie żywym na ziemi. Może to być ciało dziecka, jak i zwierzęcia czy rośliny. Cykl ciągłego odradzania zostaje przerwany, jeśli dusza połączy się z Brahmanem (absolutem bożym).
 • Karma to wiara w prawo akcji i reakcji. Dotyczy ona tego, że to co dajemy innym lub jak ich traktujemy, wróci do nas. W zależności od odłamu wyróżnia się trzy jej rodzaje: Sanćita (nagromadzona), Prarabdha (przynosząca owoce), Krijamana (obecna).
 • Stan wyzwolenia to dążenie do rozwoju duchowego, które zakończy reinkarnację duszy.
 • Szacunek dla świętych ksiąg
 • Uznanie, że każda wiara dążąca do Boga jest dobra. Dlatego też hindusi nigdy nie próbowali \”nawracać\” wyznawców innych religii.

Kult

Hindusi składają ofiary bogom, pokazują rytuale gesty, śpiewają hymny, recytują święte teksty oraz opiekują się posągami świętych. Dość często wyznawcy owej religii mają w swoich domach ołtarze składające się z figurek bogów, którym składają ofiary.

Symbole

 • Najświętsza sylaba OM, uchodzi za dźwięk powstania Wszechświata.
 • Swastyka hinduistyczna – w krajach azjatyckich uznaje się ją jako symbol szczęścia i pomyślności.

Astrologia

Prawie każdy hindus bez względu na to, w jakim mieszka kraju, przy podjęciu ważnych decyzji konsultuje się z astrologiem. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że nasze życie w magiczny sposób połączone jest z całym układem słonecznym. Dzielą planety na:

 • Widzialne (7)
 • Niewidzialne (2)

Wierzą, że mają one bardzo silny wpływ na człowieka i oddziałują na niego nie zawsze w dobry sposób. By wzmocnić pozytywną moc lub osłabić negatywną, noszą odpowiednie kamienie szlachetne lub półszlachetne. Co ważne muszą one stykać się ze skórą. Najlepiej nosić je na odpowiednim palcu. W ostateczności może użyć ich jako naszyjnik.

Kamienie, a ciała niebieskie

 • Księżyc: perła- mały palec
 • Merkury: szmaragd- mały palec
 • Słońce: rubin- palec serdeczny
 • Mars: koral- palec serdeczny
 • Wenus: diament- palec środkowy
 • Ketu (niewidoczna): chryzoberyl (kocie oko) – palec środkowy
 • Rahu (niewidoczna): grossular/granat- palec środkowy
 • Saturn: niebieski szafir- palec wskazujący
 • Jowisz: szafir żółty- palec wskazujący

W hinduskiej astrologii nie ma Ziemi, Urana, Neptuna i Plutona. Warto zaznaczyć, że powstała ona 5000 r. p.n.e. Oznacza to, że od wielu tysięcy lat praktykujący tę astrologię wiedzą o istnieniu układu słonecznego i poszczególnych ciałach niebieskich

 • Ketu – jest planetą w systemie astrologicznym dźjotisz. Według mitologii wedyjskiej jest ciałem demona bez głowy. W astronomii i astrologii nazywana jest południowym węzłem księżycowym. Z kolei w systemie dźjotiszuznawana jest za dziewiątą planetę, która odpowiada za zaćmienie słońca i księżyca. Ruch planety jest wsteczny. W swojej naturze przypomina Marsa, jednak Ketu w odróżnieniu od niego  jest korzystny.
 • Rahu – północny węzeł księżycowy, z kolei w systemie astrologicznym dźjotisz jest planetą. W astrologii wedyjskiej odpowiada ósmej planecie Układu Słonecznego. Zastąpiła ona Neptuna, który uważany jest za przyczynę zaćmień Księżyca i Słońca. Rahu także porusza się wstecznie.

Kundali

To wykres tworzony przy narodzinach dziecka. Do jego stworzenia potrzebna jest: data, godzina, miejsce. Na jego podstawie nadaje się imię. Jest to bardzo personalny horoskop, który czerpie z założeń indyjskiej astrologii. Wykres ten zostaje z jego właścicielem często całe życie. Przydaje mu się przy podjęciu ważnych decyzji dotyczących małżeństwa czy kariery.

Hinduiści wierzą, że układ ciał niebieskich ma istotny wpływ na ich los. Jednak człowiek ma też wolną wolę i to ona jest kluczowa w jego życiu.

Indyjska astrologia

W Indiach uznaje się ją za naukę. Można ją studiować na wielu uniwersytetach. Jest bardzo dokładna, a swoją precyzyjność zawdzięcza obliczeniom względem Księżyca, a nie Słońca, jak na Zachodzie.

Astrolog

Singh, jeden z astrologów uważa, że moment naszych narodzin miał miejsce, gdy położenie planet miało unikatowy układ. To on sprawił, że z czasem nasze ciało i umysł nabrało odpowiednich cech. Nasz wewnętrzny system składa się z mikroelementów, jeśli jakiegoś brak – źle funkcjonujemy i chorujemy. By odnaleźć co to takiego, trzeba spojrzeć na wykres urodzenia. Wiedza o astrologii oraz poznanie układu ciał niebieskich danej osoby, pozwala mu na jej wyleczenie.

Techniki Astrologiczne

Astrologię wedyjską charakteryzuje w dużej mierze to, że istnieje wiele metod interpretacji. Dashas dostarcza narzędzi do bardzo szczegółowej analizy horoskopu. W wedyjskiej astrologii gwiazdy stałe, jak i ich konstelacje odgrywają większą rolę niż na Zachodzie.

Autor: Patrycja Żero

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *