Eurowizja 2024. Co wiemy o tegorocznych reprezentantach?

eurowizja 2024 co wiemy

Eurowizja 2024 zbliża się wielkimi krokami. W maju ponad 40 krajów zmierzy się na scenie w Malmö, gdzie odbędzie się 68. edycja największego muzycznego widowiska w Europie. Jak zostają wybierani kandydaci z różnych państw? Kto reprezentuje Polskę? Jak będzie wyglądać tegoroczna edycja?

Eurowizja to inna nazwa dla Konkursu Piosenki Eurowizji, który jest największym i najdłużej trwającym muzycznym widowiskiem w Europie. Jest to coroczny konkurs, w którym biorą udział publiczne stacje radiowe i telewizyjne z ponad 40 krajów należących do Europejskiej Unii Nadawców. Każdy kraj wybiera swojego reprezentanta, a potem głosuje na najlepsze propozycje z innych krajów. Zwycięzca konkursu ma prawo zorganizować następną edycję w swoim kraju. Eurowizja wciąż jest bardzo popularna i oglądana przez średnio 180 milionów widzów.

Eurowizja 2024. Polska kandydatka

Polską propozycję na Eurowizję 2024 wybrała telewizja publiczna w drodze wewnętrznych preselekcji. Spośród ponad 200 zgłoszeń jury złożone z pięciu ekspertów wyłoniło zwycięzcę, którym została Luna z piosenką „The Tower”. Utwór jest inspirowany legendą o wieży Babel i porusza temat jedności w różnorodności. Luna to młoda i utalentowana wokalistka, która wcześniej brała udział w programach „The Voice of Poland” i „Szansa na sukces”.

Wybór Luny nie obył się bez kontrowersji. Wielu fanów Eurowizji liczyło na powrót Justyny Steczkowskiej, która reprezentowała Polskę w 1995 roku i zajęła drugie miejsce w plebiscytach mediów zajmujących się konkursem. Jej piosenka WITCH-ER Tarohoro była egzotycznym i energetycznym numerem, który miał szansę zwrócić uwagę europejskiej publiczności. Jak się okazało, Steczkowska przegrała z Luną tylko jednym punktem w głosowaniu jury. Inni znani i wysoko stawiani kandydaci, tacy jak Natasza Urbańska, Marcin Maciejczak czy Edyta Górniak, również nie zdobyli wystarczającego poparcia.

Czy Luna ma szanse na sukces na Eurowizji 2024? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, piosenka The Tower jest nowoczesna, oryginalna i ma przekaz, który może trafić do wielu ludzi. Z drugiej strony, konkurencja na Eurowizji jest bardzo silna i niełatwo jest się wyróżnić spośród tłumu. Według pierwszych przewidywań ekspertów Polska ma szansę na awans do finału, ale nie należy do faworytów do zwycięstwa. Wiele zależy jednak od tego, jak Luna zaprezentuje się na scenie i jak zareaguje na nią publiczność i jury.

Więcej na temat naszej polskiej kandydatki i przebiegu głosowania przeczytasz w artykule: Luna reprezentantką Polski na Eurowizję 2024.

Jak inne kraje wybierają kandydatów?

Oprócz Polski, na Eurowizji 2024 znamy już czterech reprezentantów z innych krajów. Są to:

  • Belgia: Mustii, popularny artysta, który łączy pop, rock i elektronikę. Jego piosenka na Eurowizję nazywa się „The Darkest Night” i jest inspirowana filmem noir.
  • Cypr: Silia Kapsis, 17-letnia wokalistka, która wygrała program The Voice of Greece. Jej utwór na Eurowizję to „Fire and Ice”, energetyczny pop z elementami etnicznymi.
  • Grecja: Marina Satti, znana piosenkarka, która ma korzenie greckie, sudańskie i rumuńskie. Jej propozycja na Eurowizję to „Mantiss”, folkowy numer z wpływami orientalnymi.
  • Francja: Slimane, laureat francuskiej edycji The Voice i ceniony autor piosenek. Jego utwór na Eurowizję to „On verra bien”, wzruszająca ballada o miłości i nadziei.

Wiele krajów jeszcze nie wybrało swoich reprezentantów na Eurowizję 2024 i planuje to zrobić w najbliższych tygodniach. Niektóre z nich organizują krajowe eliminacje, w których biorą udział różni artyści, a inne wybierają swoich reprezentantów wewnętrznie. Oto kilka przykładów:

  • Niemcy: organizują konkurs Unser Lied für Malmö, w którym wystąpi 12 wykonawców. Finał odbędzie się 27 lutego.
  • Wielka Brytania: organizują program Eurovision: You Decide, w którym publiczność i jury wybiorą spośród sześciu propozycji. Finał odbędzie się 8 marca.
  • Hiszpania: organizują program Destino Eurovisión, w którym wystąpi 10 wykonawców. Finał odbędzie się 13 marca.
  • Szwecja: organizują tradycyjny festiwal Melodifestivalen, w którym wystąpi 28 wykonawców podzielonych na cztery półfinały i jeden finał. Finał odbędzie się 10 kwietnia.
  • Holandia: wybiorą swojego reprezentanta wewnętrznie, ale nie podali jeszcze daty ani nazwiska artysty. Wiadomo tylko, że będzie to ktoś znanego z programu The Voice of Holland.

Gdzie i kiedy odbędzie się tegoroczna edycja?

Eurowizja 2024 odbędzie się w Szwecji po historycznym zwycięstwie Loreen, laureatki z 2012 roku. Szwedzkie miasto Malmö już po raz trzeci będzie organizatorem widowiska. Półfinały konkursu planowane są na wtorek 7 maja i czwartek 9 maja. W sobotę 11 maja odbędzie się natomiast tegoroczny finał Eurowizji. Polska reprezentantka wystąpi w pierwszej połowie pierwszego półfinału, czyli 7 maja. Czy Luna zdoła podbić serca głosujących i zapewnić Polsce historyczne zwycięstwo w Eurowizji? Przekonamy się już wkrótce. Trzymamy kciuki!

Autor: Paulina Emilia Jedlińska

Fot. https://allaboutmusic.pl/szwecja-prezentuje-design-sceny-na-eurowizje-2024/

1 komentarz do “Eurowizja 2024. Co wiemy o tegorocznych reprezentantach?”

  1. Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na poruszany przez siebie temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Chciałbym wyrazić uznanie za Twoje działania. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał, aby poczytać nowe rzeczy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *