Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

obniżanie kosztów energii
\"\"

10 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. To niewątpliwie bardzo dobry czas, żeby zastanowić się nad tym, czy nie zużywamy jej zbyt dużo. Czasem nawet drobne czynności pozwolą na zmniejszenie rachunków za prąd.

Oszczędzanie energii elektrycznej jest niewątpliwie bardzo ważnym elementem dbania o środowisko. Pozwala na obniżenie kosztów związanych z korzystaniem z różnego rodzaju urządzeń, jak telefony komórkowe, drukarki, sprzęt RTV i AGD. Warto także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób oświetlamy pomieszczenia.

Światowy Dzień Obniżania kosztów Energii

Dziś, 10 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Zapoczątkowała go Canadian Energy Effciency Alliance, niezależna organizacja działająca od 1995 r.

Nie bez powodu dzień ten przypada właśnie w styczniu. Zima to czas, kiedy za oknem bardzo szybko zapada zmrok, a temperatury nierzadko spadają poniżej zera. Niewątpliwie skłania to do rozważań nad rachunkami za energię elektryczną i ich wysokością. To także doskonała okazja do uświadomienia sobie, jak ważne na co dzień jest oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko dla budżetu domowego, ale również emisji dwutlenku węgla.

Łatwe sposoby na oszczędzanie energii

Jak łatwo oszczędzić energię? Oto kilka sposobów:

  • Po zakończonej pracy wyłącz monitor komputera. Dzięki temu oszczędzisz energię nawet do 10%
  • Korzystając z drukarki laserowej staraj się używać trybu oszczędzania, a zmniejszysz zużycie energii aż o 80%. Bęben grzewczy drukarki laserowej podczas rozpuszczania oraz dociskania tonera do papieru zużywa ok. 50% całkowitej energii
  • Dobrym rozwiązaniem dla oszczędzenia energii może być także zastosowanie do oświetlenia pomieszczenia świetlówek kompaktowych lub halogenowych zamiast tradycyjnych żarówek – w ten sposób zaoszczędzisz nawet 80% energii
  • Po zakończonym ładowaniu telefonu odłącz zasilacz od gniazdka. To także pomoże zaoszczędzić prąd

Większość Polaków twierdzi, że oszczędza energię elektryczną. Z raportu \”Polacy o źródłach energii, polityce energetycznej i stanie środowiska\” przeprowadzonego przez CBOS w 2016 roku wynika, że:

  • 95% osób wychodząc z pomieszczenia wyłącza światło
  • 87% stosuje żarówki energooszczędne
  • Z kolei 88% korzysta ze sprzętów RTV i AGD o niskim zużyciu energii elektrycznej.

Z pewnością jednak możemy się jeszcze bardziej postarać, aby oszczędzić więcej energii elektrycznej. Na pewno warto korzystać ze sposobów na zmniejszenie zużycia prądu przez cały rok.

Autor: Anna Marciszewicz

fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *