Dzień Singla

Dzień Singla to święto ustanowione z myślą o osobach samotnych. W Europie obchodzi się je dzień po święcie zakochanych (potocznie zwanym Walentynkami), czyli 15 lutego. O tym jak wygląda ten dzień w pozostałych krajach, jakie są tradycje i dlaczego został ustanowiony dowiecie się z poniższego artykułu.

Dziś w całej Europie obchodzony jest Dzień Singla. Za jego inicjatora uważa się Trevora McWanda, natomiast patronat sprawuje św. Faustyn. Dzień ten po raz pierwszy świętowano w 2005 roku, a krajem, który zapoczątkował tę wyjątkową tradycję są Włochy, gdzie większą część ludności stanowią właśnie single.

Dlaczego takie święto?

Obchody Dnia Singla mają na celu ukazać radość z  bycia niezależnym, a jednocześnie uświadomić, że życie bez drugiej połówki nie musi być wcale smutne.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na życie bez partnera/ki. Są to zwykle ludzie młodzi pragnący spełnienia na polu zawodowym.

Single w Polsce

W całej Polsce aż 5 milionów mieszkańców to single Jednak według badań Głównego Urzędu Statystycznego ich liczba w naszym kraju może wzrosnąć nawet do 7 milionów. Ciekawostką jest, że aż 60% całej populacji wcale nie wyklucza zakładania związków w przyszłości. Statystyki pokazują, że 14% Polek i Polaków myśli o związku wyłącznie partnerskim, zaś 47% o małżeństwie. Dzień Singla w Polsce nie jest świętem tradycyjnym i raczej obchodzony jest sporadycznie.

Dzień Singla w Stanach Zjednoczonych

W USA single obchodzą swoje święto w ostatnim tygodniu września. Tu zamiast Dnia Singla mamy Tydzień Singla. Pierwsza celebracja tego dnia miała miejsce w 1980 roku w stanie Ohio. Jednak większa część Amerykanów niedługo po Walentynkach obchodzi tzw. Dzień Świadomości Istnienia Singli w skrócie nazwane SAD. Pierwotnie święto to uznawano za protest przeciwko nieuczciwemu traktowaniu osób żyjących samotnie.

Kolorem przewodnim jest zieleń. Wszyscy single w tym dniu zostają obdarowani chryzantemami lub irysami. Tradycją jest również składanie życzeń. W tym przypadku jest to krótkie „Happy sad”.

Dzień Singla w Chinach i Japonii

W obu tych krajach Dzień Singla obchodzi się 11 Listopada. W tej dacie mamy same jedynki, które stanowią w tym przypadku symbol osób samotnych. Tradycyjnymi daniami w tym dniu są bagietki w kształcie jedynek (jest ich aż 4) oraz nadziewana bułeczka będąca równoznacznikiem kropki.

Dzień Singla w Korei Południowej

W Korei Południowej tego dnia dominuje kolor czarny. Stanowi on symbol odzewu na tzw. Biały Dzień, w którym tradycją jest, że partnerki otrzymują prezenty od swoich ukochanych. W tym dniu wszyscy single spotykają się w barach lub restauracjach, gdzie wspólnie delektują się tradycyjną dla tego dnia potrawą, w skład której wchodzą: makaron, wieprzowina oraz fasola (czarna).

Autor: Anna Marciszewicz

Fot: Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *