Dzień dwóch premierów w Sejmie. Donald Tusk z nominacją parlamentarzystów

\"nowy

11 grudnia 2023 r. okazał się historycznym dniem dla polskiej demokracji. Po raz pierwszy od czasu obowiązywania nowej Konstytucji, Sejm wypełnił tzw. drugi krok po wyborach parlamentarnych i wyłonił nowego premiera. Wcześniej wotum zaufania nie otrzymał nominowany przez prezydenta Mateusz Morawiecki.

To był szczególny dzień w Sejmie. Po ośmiu latach formalnie zakończyły się rządy zjednoczonej prawicy, a nowa koalicja, złożona z posłów Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL-u i Nowej Lewicy wybrała na szefa rządu Donalda Tuska.

Mateusz Morawiecki bez wotum zaufania

Sejmowy dzień rozpoczął się dziś po godzinie 10., kiedy nominowany przez prezydenta Dudę na premiera Mateusz Morawiecki wygłosił swoje expose. W swoim wystąpieniu starał się on być koncyliacyjny, podkreślał rolę kobiet w życiu publicznym, a nawet mówił o pakiecie większych praw dla opozycji w nowej kadencji Sejmu.

Następnie głos zabierali przedstawiciele klubów poselskich. Nie było tu oczywiście żadnych niespodzianek. Demokratyczna opozycja można powiedzieć, że nie zostawiła suchej nitki na Mateuszu Morawieckim i obozie zjednoczonej prawicy. Posłanka Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej wytknęła dotychczas rządzącym arogancję i niesprawiedliwość w traktowaniu wielu grup społecznych: kobiet, osób niepełnosprawnych, różnego rodzaju mniejszości. Skrytykowała też czołowych polityków PiS za podwójne standardy podczas pandemii. Z kolei przedstawiciel PSL, Krzysztof Paszyk mówił o zaniedbaniach w rolnictwie i odbieraniu samorządom ich naturalnych kompetencji. Bardzo dosadnie zrecenzował też rządy zjednoczonej prawicy poseł Konfederacji, Sławomir Mentzen, który skupił się w swoim wystąpieniu na ukazaniu negatywnych skutków polityki fiskalnej rządu. W szczególny sposób odniósł się do sytuacji przedsiębiorców, którzy jego zdaniem zostali skrzywdzeni wprowadzeniem tzw. polskiego ładu, a także w związku z podwyżką składek na ZUS.

Po wystąpieniach przedstawicieli klubów, głos mogli zabrać poszczególni parlamentarzyści. Z tej okazji skorzystali głównie posłowie klubu PiS, którzy bardzo licznie zapisali się do głosu. W swoich wystąpieniach wyliczali na ogół to, co ich zdaniem było pozytywnymi aspektami rządów zjednoczonej prawicy. Posłów demokratycznej opozycji nie było wówczas na Sali. Na koniec ponownie zabrał głos Mateusz Morawiecki, który wyliczał kolejne sukcesy swojego rządu.

Trudno było nie odnieść wrażenia, że odbywa się przed nami swoisty polityczny teatr. Pokazało to głosowanie nad wotum zaufania dla Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z zapowiedziami i dotychczasowymi głosowaniami, żaden z klubów tworzących nową sejmową koalicję nie poparł tego wniosku. Przeciw zagłosował także klub Konfederacji oraz koło Kukiz \’15. Co ciekawe, na Sali sejmowej nie był obecny Zbigniew Ziobro, co może świadczyć o pewnych „tąpnięciach” w obozie zjednoczonej prawicy.

\”Drugi krok\” w związku z wyborem premiera

W związku z brakiem wotum zaufania dla Mateusza Morawieckiego, kolejnym zaplanowanym na dziś punktem obrad Sejmu był wybór premiera. Zostało to zapisane w Konstytucji jako tzw. drugi krok, w przypadku, gdy powołany przez prezydenta prezes Rady Ministrów nie otrzyma poparcia niższej izby parlamentu.

Jedynym kandydatem na premiera był oczywiście Donald Tusk, którego sylwetkę przedstawił poseł KO Borys Budka. Następnie głos zabierali przedstawiciele klubów. W swoich wystąpieniach parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL oraz Nowej Lewicy zadeklarowali – zgodnie z wcześniej podpisaną umową koalicyjną – poparcie dla kandydata dotychczasowej opozycji. Przeciwko kandydaturze opowiedział się rzecz jasna przedstawiciel PiS, a także Konfederacji oraz koła Kukiz ’15.

Głosami czterech koalicyjnych klubów Donald Tusk został wybrany na premiera. Świeżo upieczony szef rządu wygłosił krótkie przemówienie, w którym podkreślił, jak ważny jest to dzień dla wszystkich, którzy oczekiwali zmiany po ośmiu latach rządów zjednoczonej prawicy. Podziękował za otrzymane zaufanie i zapewnił, że w nowej politycznej rzeczywistości Polska będzie miejscem dla wszystkich jej mieszkańców. Nowo wybrany premier otrzymał oklaski, a na koniec został odśpiewany hymn Polski.

Po wyborze na urząd premiera Donald Tusk odbył blisko godzinne spotkanie z obecnym dziś w Sejmie prezydentem Dudą. Na najbliższy wtorek zaplanowane zostało expose i przedstawienie składu rządu, który ma zostać zaprzysiężony w środę o godzinie 9.

Autor: Piotr Słyszyński

Fot. Piotr Molecki /East News

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *