26 lipca, 2024

Pasta do zębów bez fluoru może być odpowiednim wyborem dla osób, które chcą uniknąć stosowania fluorku w swojej higienie jamy ustnej. Istnieją różne powody, dla których ktoś może zdecydować się na taką opcję. Niektóre osoby mogą mieć nadwrażliwość na fluor i doświadczać bólu związanego z jego stosowaniem. W takim przypadku pasta tego typu może pomóc uniknąć problemu.

Dla dzieci w wieku poniżej 3 lat zaleca się stosowanie pasty bez fluoru, ponieważ w tym wieku są one bardziej narażone na jej przypadkowe połknięcie. Może to prowadzić do nadmiernego spożycia tej substancji.

Jak działa fluor na nasze zęby?

Kiedyś uważano, że fluor jest niezbędny dla zdrowia zębów i zapobiegania próchnicy, dlatego zawierała go pasta do zębów i inne produkty do pielęgnacji jamy ustnej. Dzisiejsza wiedza medyczna wskazuje jednak, że jego nadmierna ilość może być szkodliwa nie tylko dla pięknego, ale także zdrowego uśmiechu. Czy rzeczywiście lepsza będzie pasta do zębów bez fluoru? Jeśli tak, to czy nie pozbawi to zębów ważnej bariery ochronnej?

Od czasu odkrycia fluoru w 1883 r. przeprowadzono szeroko zakrojone badania nad jego wpływem na organizm ludzki, skupiając się głównie na zębach i kościach. Wykazano, że osoby z niedoborem fluoru łatwiej rozwijają próchnicę. A wiadomo, że zainfekowane zęby grożą dalszymi, poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Dlatego fluoryzowano wodę pitną, sól i mleko. Substancję tę dodawano także do środków czystości i higieny jamy ustnej: past do zębów, pianek, płynów i niektórych nici dentystycznych. W przeszłości standardem było zalecenie wcierania żelu z fluorem w zęby od najmłodszych lat. Wszystko to miało chronić szkliwo i utrudniać przyleganie bakterii do zębów. Z czasem jednak odkryto, że fluor ma też swoją ciemną stronę.

Czy fluor jest szkodliwy?

Niestety, pomimo dobrych intencji nadmiar działań mających na celu suplementację fluoru okazał się bardzo ryzykowny. Badania sugerują, że pierwiastek ten znacząco szkodzi organizmom żywym i środowisku. Faktem jest, że gdy jego podaż przekroczy zalecane dawki, dochodzi do fluorozy będącej skutkiem gromadzenia się pierwiastka w tkankach.

Jeśli chodzi o choroby zębów, najłagodniejsze stadium objawiają się kredowymi plamami, jednak jeśli fluoroza jest zaawansowana, przebarwienia mogą być brązowe, a w ciężkich przypadkach szkliwo pęka i łuszczy się na zębach. Jednak fluoroza może wpływać też na inne narządy. Często lekarze przestrzegają przed neurotoksycznym działaniem pierwiastka na mózg ludzki, który może się w nim kumulować. Do nieprzyjemnych skutków tego zjawiska zalicza się też zaburzenia pamięci, problemy z nauką, zaburzenia snu oraz stres oksydacyjny.

Pasta do zębów bez fluoru – najważniejsze zalety

Osoby, które są narażone na wysokie stężenie fluoru w swoim środowisku lub dostają go z innych źródeł (np. woda z kranu, żywność, suplementy), mogą potrzebować środka, jakim jest pasta do zębów bez fluoru. Niektórzy ludzie preferują stosowanie naturalnych lub alternatywnych metod higieny jamy ustnej, które nie zawierają tej substancji. Warto jednak zauważyć, że fluor jest skutecznym składnikiem w walce z próchnicą. Jest rekomendowany przez większość stomatologów jako skuteczne narzędzie w utrzymaniu zdrowych zębów. Dlatego przed zdecydowaniem się na pastę bez fluoru, warto skonsultować się z dentystą. Można z nim omówić swoje potrzeby i otrzymać zalecenia dotyczące jej stosowania.

Jakie są dostępne pasty do zębów bez fluoru?

Na rynku dostępne są różne pasty do zębów bez fluoru. Ich cena zależy przede wszystkim od producenta, składu i właściwości. Do najchętniej wybieranych przez klientów należą:

Warto jednak pamiętać, że fluor jest skutecznym składnikiem w walce z próchnicą i jest rekomendowany przez większość stomatologów jako skuteczne narzędzie w utrzymaniu zdrowych zębów. Dlatego przed zdecydowaniem się na pastę bez fluoru, warto skonsultować się ze swoim stomatologiem.

Autorka: Krystyna Kowalska

Fot: Canva

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.