Disney+ zapowiada pierwszy polski serial. Znamy szczegóły produkcji

kulesza breslau

Już nie tylko Netflix, Canal+ czy HBO. Platforma Disney+ postanowiła również nakręcić polski serial. „Breslau”, bo tak brzmi roboczy tytuł produkcji, zabierze nas do przedwojennego Wrocławia. Poznaliśmy też pierwsze nazwiska z obsady.

Disney+ coraz mocniej rozpycha się na rynku streamingu video. Chcąc konkurować z takimi gigantami jak Netflix czy nowo powstała platforma Max, musi zdobywać nie tylko rynek produkcji dziecięcych, ale również trafiać z szeroką ofertą dla dorosłych. Stąd dostępne na platformie kultowe produkcje w stylu „Gotowe na wszystko” czy oryginalne serialowe hity, jak „The Bear”, „Loki”, czy „Szogun”.

Co więcej, właściciele platformy postanowili wkroczyć na lokalne rynki, tworząc seriale spoza USA. Po tym, jak oryginalne polskie produkcje na dobre zadomowiły się w Netflixie, Canal+ i HBO, przyszedł czas na pierwszy serial znad Wisły stworzony dla Disney+.

„Breslau” – szczegóły produkcji Disney+

Platforma ogłosiła, że właśnie rozpoczęto zdjęcia do produkcji o roboczym tytule „Breslau”. Będzie to ośmioodcinkowy serial kryminalny, którego akcja toczy się w przedwojennym Wrocławiu (wówczas Breslau) w 1936 roku. Jeśli chodzi o zarys fabuły, główny bohater komisarz Franz Podolsky będzie starał się rozwikłać sprawę brutalnego morderstwa. Co ciekawe, jest to bardzo gorący czas dla miasta, które przygotowuje się do igrzysk olimpijskich.

Poznaliśmy też pierwsze nazwiska dotyczące produkcji i obsady serialu. Za kamerą stanie Leszek Dawid, znany z „Jesteś Bogiem” czy „Ki”. Scenariusz powierzono natomiast Bartoszowi Janiszewskiemu („Wataha”) i Magdalenie Żakowskiej („Archiwista”).

Obsada polskiego serialu Disney+

Najciekawiej jednak wyglądają szczegóły dotyczące obsady. W serialu będziemy mogli zobaczyć znanych i lubianych Tomasza Schuchardta („Jesteś Bogiem”, „Wielka woda”) i Agatę Kuleszę („Róża”, „Ida”), a także odkrycie ostatnich lat – Sandrę Drzymalską („IO”, „Filip”).

Za produkcję serialu odpowiedzialna jest ATM Grupa S.A. To największe niezależne studio produkcyjne w naszym kraju, znane z takich hitów jak „Wataha”, „W głębi lasu” czy „Absolutni debiutanci”.

– To ważny moment dla Disney+ w Polsce. Jest to nasza pierwsza oryginalna produkcja w tej części Europy. Bardzo się cieszymy, że przy tym projekcie pracują tak cenieni, zdolni i doświadczeni twórcy oraz aktorzy. Dzięki serialowi o tytule roboczym „Breslau” bogata oferta produkcji przeznaczonych dla dorosłych widzów będzie jeszcze szersza – przekazała Magdalena Cieślak, dyrektorka produkcji oryginalnych Disney+ w Europie Środkowej i Wschodniej.

Piotr Słyszyński

Fot. Domingo Leiva/Getty

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *