Lechia Gdańsk pomaga dzieciom. W tle historyczny rzut sędziowski bursztynową monetą

LECHIA GDAŃSK EKSTRAKLASA

19 maja 2024 roku na Polsat Plus Arenie w Gdańsku rozegrane zostało spotkanie, które z pewnością na długo zapisze się w pamięci kibiców, ale też w historii polskiego futbolu. Tego dnia odbyły się nie tylko emocjonujące derby pomiędzy Lechią Gdańsk a Arką Gdynia, ale również miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie. Pierwszy raz w historii meczu piłki nożnej użyto bursztynowej monety jako przedmiotu do losowania, a prekursorem został sędzia Tomasz Kwiatkowski. Skąd pomysł na tę inicjatywę i jaki był jej cel?

Pomysł na rzut sędziowski bursztynową monetą narodził się w gdańskiej pracowni AmberCoin.PL. Technologia stosowana do produkcji medali pamiątkowych z bursztynu pozwoliła na opracowanie i wykonanie monety pokazowej do rzutu sędziowskiego. Był to pierwszy element tego prestiżowego i szlachetnego przedsięwzięcia. Warto zaznaczyć, że to właśnie Lechia Gdańsk wygrała losowanie monetą.

Miejsce: Gdańsk

Wybór Gdańska na miejsce tego historycznego wydarzenia nie był przypadkowy. Miasto słynie z bursztynowych tradycji i często jest nazywane „stolicą bursztynu”. Bursztynowa moneta idealnie wpisuje się w klimat tego miasta, stając się jego wyjątkowym elementem i podkreślając bogatą historię Gdańska.

Bursztynowy Stadion

Jak Gdańsk i piłka nożna to Lechia Gdańsk, która rozgrywa swoje spotkania na „Bursztynowym Stadionie”, czyli Polsat Plus Arenie. To było idealne miejsce na rozpoczęcie tradycji łączącej piłkę nożną z bursztynową monetą.

Historia ta nie miałaby swojego początku, gdyby nie osoby związane z piłką nożną. W organizację pierwszego rzutu sędziowskiego bursztynową monetą zaangażował się Alex Kalwitzki, odpowiedzialny za sponsoring i sprzedaż w Lechii Gdańsk. Prywatnie Alex jest obywatelem Monako i bliskim przyjacielem prezesa klubu Paolo Urfera, który poparł Inicjatywę, dając zielone światło do jej realizacji. Dzięki zaangażowaniu dyrektor klubu Magdy Urbańskiej całe przedsięwzięcie doszło do skutku.

Symbolika bursztynu

Bursztyn od wieków kojarzony jest ze szczęściem, pomyślnością i ochroną przed złem. W dawnych czasach wykorzystywany był jako amulet i talizman, a jego „magiczne” właściwości cenione były przez różne kultury. W kontekście piłki nożnej bursztyn stał się symbolem dobroci i nadziei. Użycie bursztynowej monety przed meczem w Gdańsku miało na celu podkreślenie tych wartości.

Bursztynowa moneta dla szczytnego celu

Historia bursztynowej monety nie kończy się jednak na symbolicznym rzucie. Po zakończeniu spotkania trafiła na charytatywną licytację. Cały dochód z jej sprzedaży został przekazany na konto fundacji „Obudź Nadzieję”. Jest to organizacja non-profit, dla której priorytetem jest niesienie pomocy dzieciom z trudnych środowisk. Aukcja przeprowadzona została w serwisie informacje.pl i cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Aukcja zakończyła się imponującym wynikiem. Bursztynowa moneta została wylicytowana za 14 999 zł!

Szlachetny gest kibiców i organizatorów

Ten gest ze strony kibiców i organizatorów meczu zasługuje na ogromne uznanie. Pokazuje, że piłka nożna może łączyć ludzi i nieść pomoc potrzebującym. Bursztynowa moneta stała się nie tylko symbolem meczu i sportowej rywalizacji, ale również symbolem wsparcia potrzebujących. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu możliwe było uzyskanie środków finansowych, wspierających działalność charytatywną fundacji.

Lechia triumfuje w derbach!

Emocje związane z bursztynową monetą z pewnością udzieliły się również piłkarzom obu drużyn. Mecz derbowy okazał się niezwykle zacięty i trzymał kibiców w napięciu do samego końca. Ostatecznie bursztynowa moneta przyniosła szczęście Lechii Gdańsk, która pokonała Arkę Gdynia 2:1. To zwycięstwo nie tylko przypieczętowało awans z pierwszego miejsca do Ekstraklasy, ale również stało się wisienką na torcie i tak wyjątkowego wieczoru.

Początek nowego trendu

Sukces inicjatywy w Gdańsku może stać się inspiracją dla innych klubów i lig piłkarskich. Zarówno kibice, jak i przedstawiciele świata piłki nożnej docenili wyjątkowość tego wydarzenia. Być może w przyszłości bursztynowe monety staną się częstszym elementem przedmeczowych losowań, nadając spotkaniom jeszcze więcej prestiżu i wyjątkowości. Dla kibiców czy kolekcjonerów będzie to zarazem unikatowa pamiątka, ponieważ nakłady bursztynowych monet będą zawsze limitowane.


Idźmy tą drogą. Rozpocznijmy nowy stadionowy bursztynowy szlak!

Michał Latocha

Zdjęcie główne: AmberCoin.PL

Fot. PAP/Marcin Gadomski, https://www.facebook.com/photo?fbid=855310086623251&set=pcb.855327533288173

O przebiegu całego historycznego meczu możesz przeczytać TUTAJ

Derby Trójmiasta dla Lechii Gdańsk. Historyczny rzut sędziowski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *