Cofnięcie zmiany płci

Media obiegła sytuacja blogera – Łukasza Sakowskiego. Uznał on, że został zmanipulowany przez transseksualistę. Sprawy potoczyły się tak, że jego zdaniem sfabrykowano dokumentację z konsultacji specjalistycznych i potem doszło do zabiegów, na jakich efekty zdrowotne skarży się bloger. Jak akcentuje, nie dąży do nagonki na żadne ze środowisk gejów czy lesbijek itp., ale chce przestrzec. Nie wydaje mi się, by potrzebne było rozdmuchiwanie sprawy, ale z pewnością konieczne są merytoryczne dyskusje na temat tego typu zabiegów.

Trudno jest oceniać sytuację… Są osoby, którym jest z sobą źle. Zabiegi zmiany płci są bardzo poważne i z pewnością trudne. Sądzę, że nie ma tu dobrej odpowiedzi. Nie można lekceważyć odczuć jednostek, ich doświadczeń, wrażliwości. Z drugiej strony ich wybór jest trudny i ma swoje konsekwencje. Warto nad tym się bardzo dobrze zastanowić i przejść specjalistyczne konsultacje, zarazem nade wszystko obiektywne i bazujące na sprawdzonej wiedzy. Nie można takich ludzi zostawić samych, bez najlepszej opieki, wsparcia, możliwości konsultacji, ale także nie można wokół nich organizować atmosfery presji, napiętnowania, niezrozumienia. Potrzebne są osoby, które udzielą informacji, ale też będą w stanie doradzić, nie narzucając swojego zdania. Takie zdarzenia z pewnością nie powinny być realizowane nagle i w nieodpowiednim wieku. Osoba winna być powiadomiona o wszelkich zmianach, przede wszystkim ryzykownych i powikłaniach i mieć przedstawione alternatywy, różne opcje, jakie mogą jej pomóc.

Prawy wyboru

Każdy człowiek wybiera na siebie sposób i to jest w porządku. Jednak problem zaczyna się, gdy jednostka jest zagubiona, pod wpływem innych czy nawet jakiś mód określonych grup. To najgorsza sytuacja. Nie sposób oceniać, jaki kto ma pomysł na życie. Może nam się to nie podobać, ale nie winniśmy komuś przeszkadzać żyć, bo zdecydował za siebie. I póki to jest wolna decyzja to jest sytuacja akceptowalna, i dopóki jednostka nie godzi w swoje zdrowie. Tak poważna ingerencja w ciało ma duże konsekwencje. Nie są przyjemne. Jeśli ktoś otrzymuje dane i mimo to wybiera, co chce – to już kwestia jego odpowiedzialności i trzeba mu dać z tym żyć, a i wypada wspierać, bo sytuacja łatwa nie jest. Każdy zasługuje na wsparcie, szczególnie jak mu jest potrzebne.

Autor: Katarzyna Lisowska

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *