Co warto zobaczyć w Warszawie pod koniec kwietnia?

Pięć wydarzeń kulturalnych, których nie można ominąć. W stolicy niewątpliwie dużo się dzieje, jednak łatwo można przeoczyć ciekawe wydarzenia w Warszawie w natłoku informacji. Przedstawiamy, gdzie warto jeszcze wybrać się w tym miesiącu.

https://warsawnow.pl/wp-content/uploads/2023/11/Koncert-Edith-Piaf-i-Oni-678×381.jpg

Koncert „Edith Piaf i Oni… Aznavour, Montand, Moustaki…”

27 kwietnia 2024

Program osnuty jest relacją Edith Piaf z najważniejszymi mężczyznami jej życia. Utwory muzyczne przeplatają się tu z tekstami budującymi opowieść o miłości, szczęściu i dramatach…

Oprócz wielkich przebojów Piaf, będzie usłyszeć można znane utwory z repertuaru m. in. Yvesa Montanda, Charlesa Aznavoura, Georgesa Moustakiego czy Gilberta Bécaud. Piosenki w wykonaniu wokalistów zabrzmią po francusku i po polsku, w solowych wersjach, a także w duetach. Niezaprzeczalnym walorem koncertu są nowe, interesujące aranżacje Mariusza Dubrawskiego nawiązujące do tradycji piosenki francuskiej.

więcej informacji: https://warsawnow.pl/koncert-edith-piaf-i-oni-aznavour-montand-moustaki/

Leszek Możdżer Komeda

27-28 kwietnia 2024 

Muzyka Krzysztofa Komedy stała się już stałym elementem polskiego, jazzowego krajobrazu. Mają ją w swoim repertuarze muzycy starsi i młodsi, ciągle odnajdując w niej materiał do przemyśleń, inspiracji i poszukiwań. Jedną z najwyraźniej odznaczających się wypowiedzi na temat Komedy jest płyta Leszka Możdżera wydana w roku 2011 dla niemieckiej oficyny ACT Music. Ta płyta jest ciągle żywa, wciąż budzi emocje i okazała się być jednym z najważniejszych krążków w dyskografii pianisty. Leszek Możdżer mówi, że „Komeda pozostawił w nutach dużo przestrzeni dla wykonawcy” i być może właśnie dlatego chętnie wraca do tego repertuaru. Po latach kolejnych doświadczeń i poszukiwań każde nowe wykonanie utworów Komedy daje bowiem możliwość wyrażenia innych, nowych treści.

więcej informacji: https://warsawnow.pl/leszek-mozdzer-komeda/

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy”

https://warsawnow.pl/wp-content/uploads/2024/03/ZBYSZKO-SIEMASZKO.-fotograf-warszawy-wystawa-678×381.jpg

7 marca – 8 września 2024

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca pond 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.

Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom. Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej.

więcej informacji: https://warsawnow.pl/zbyszko-siemaszko-fotograf-warszawy/

50. Wieczory z Poezją i Muzyką – Andrzej Seweryn

29 kwietnia 2024 

Wieczór uświetni Andrzej Seweryn wirtuozerską interpretacją tajemniczych „Sonetów” Szekspira, niezmiennie porywającego geniusza pióra.

Andrzej Seweryn prezentuje Sonety Williama Szekspira
Janusz Bogacki – impresje muzyczne
Andrzej Seweryn – scenariusz
Halina Cieplińska – scenariusz i prowadzenie

więcej informacji: https://warsawnow.pl/50-wieczory-z-poezja-i-muzyka-andrzej-seweryn/

Wystawa czasowa „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych” w Zamku Królewskim w Warszawie

5 marca – 26 maja 2024

W twórczości Jana Matejki wciąż skrywają się tajemnice i nieodkryte obszary jego geniuszu. Na wystawie staramy się chociaż trochę je odsłonić, aby zainspirować odwiedzających ekspozycję do spojrzenia na mistrza przez pryzmat mniej znanych, ale równie ciekawych i dobrych warsztatowo dzieł z różnych obszarów jego zainteresowań – mówi kurator wystawy dr Mariusz Klarecki.

Wystawa „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych” zorganizowana w Zamku Królewskim w Warszawie to nie tylko hołd dla twórczości mistrza, ale także okazja do głębszego zrozumienia jego potencjału artystycznego. Poprzez odkrywanie nowych aspektów spuścizny artysty, wystawa daje publiczności wyjątkową szansę spojrzenia na Matejkę z innej perspektywy.

więcej informacji: https://warsawnow.pl/wystawa-czasowa-matejko-nieznany-dziela-z-kolekcji-prywatnych-w-zamku-krolewskim-w-warszawie/

Julia Radzikowska

Fot. https://promkultury.pl/wydarzenie/koncert-edith-piaf-i-oni-aznavour-montand-moustaki-2/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *