Co skrywa Świętokrzyskie? Odkrywamy nieznane miejsca

Osada neolityczna w Kopcu, świętokrzyskie. Palenisko i rekonstrukcje drewnianych budowli z okresu neolitu otoczone zielenią.
\"\"

Region słynący z czarownic, legend, klimatycznych miejsc na piesze wycieczki i pomników przyrody. Jakie tajemnice skrywa świętokrzyskie? Czy poza rozsławionym Zamkiem Krzyżtopór oraz kompleksem JuraPark Bałtów warto pokusić się o zwiedzenie mniej znanych perełek?

Świętokrzyskie czaruje – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Magia gór, rozległych lasów i bogactwo kulturowe przyciągają corocznie tysiące turystów. Region skrywa wiele tajemniczych, mało popularnych atrakcji. Odkrywamy kilka z nich.

Osada neolityczna w Kopcu, świętokrzyskie

Wiele osób twierdzi, że Polska została zasiedlona dopiero w VI w. n.e., kiedy to do naszego kraju zawitali Słowianie. Okazuje się jednak, że pierwsze ślady człowieka i jego działalności na tych terenach pochodzą sprzed około 800 tys. lat. W starszej epoce kamienia – paleolicie – w Kończycach Wielkich (powiat cieszyński, województwo śląskie) pojawił się homo erectus. Był to gatunek człowieka wyprostowanego, który opanował ogień i prowadził łowiecki tryb życia.

W niewielkiej miejscowości Kopiec można odwiedzić magiczne miejsce przenoszące turystów w nieco młodszą epokę kamienia. Osada neolityczna, bo o niej tu mowa, prezentuje niezwykły czas pomiędzy 3700 a 3200 r. p.n.e. To właśnie temu okresowi zawdzięczamy dzisiejsze rolnictwo i osiadły tryb życia.

Kompleks znajduje się w niedużej odległości od słynnego Zamku Krzyżtopór. Warto wstąpić do niego przy okazji zwiedzania byłej rezydencji Ossolińskich. Osada jest rekonstrukcją wioski z czasów neolitu, położonej na terenie dzisiejszej miejscowości Kopiec. Co ciekawe, atrakcja powstała w 2020 r. siłą trzech osób i sfinansowana z ich środków własnych. Dziś na jej terenie znajduje się 14 obiektów sprzed 5500 lat, które można podziwiać zarówno latem, jak i zimą.

Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego w Kielcach

\"\"

Rezerwat przyrody nieożywionej Wietrznia w Kielcach funkcjonuje od 1999 r. Obecnie zajmuje obszar 17,95 ha, w obrębie którego znajdują się pozostałości wzgórza Wietrznia (312 m n.p.m.), dawne kamieniołomy, a także ściana skalna – najdłuższy przekrój geologiczny w Polsce o długości ponad 800 m. Na terenie rezerwatu znajdują się tablice informacyjne prezentujące ciekawostki o różnych zjawiskach, jak mikrotektonika czy żyłowa mineralizacja.

Zbocza Wietrzni zbudowane są z wapienno-dolomitowych skał należących do górnego dewonu. Rezerwat obejmuje trzy wielopoziomowe, połączone ze sobą kamieniołomy – Wietrznia, Międzygórz oraz Międzygórz Wschodni. W latach 1893–1974 eksploatowano stąd na szeroką skalę złoża skał, co przyczyniło się do powstania malowniczych wyrw i zboczy. Obecnie wyrobisko ma aż 900 metrów długości.

Ruiny Pałacu Karskich we Włostowie

Województwo świętokrzyskie skrywa wiele perełek, a jedną z nich są ruiny Pałacu Karskich we Włostowie. Kompleks wzniesiony w latach 1854-1860, według projektu Henryka Marconiego, stanowił neorenesansową chlubę regionu. Wybudowany dla Stanisława Karskiego, a później przebudowany przez jego syna Władysława, pałac pełnił funkcję rezydencji szlacheckiej. Otoczony pięknym parkiem, był jednym z najbardziej okazałych obiektów w okolicy. Znany był ze swoich 30 pomieszczeń, w tym kaplicy, sal balowych, bogatej biblioteki i trzech kolorowych salonów.

\"\"

W okresie świetności był wyposażony w nowoczesne udogodnienia – oświetlenie elektryczne, centralne ogrzewanie, a także cztery łazienki z bieżącą ciepłą i zimną wodą oraz linię telefoniczną. Obok pałacu, na niewielkiej skarpie, znajdował się XVI-wieczny lamus, znany także jako zbór ariański.

Historia pałacu była bogata w wydarzenia i gości – niektóre fragmenty \”Popiołów\” Stefana Żeromskiego powstały właśnie tu. Mimo że działania wojenne II wojny światowej nie zadały mu większych szkód, lata późniejsze przyczyniły się do popadnięcia pałacu w ruinę. Obecnie, choć stanowi tylko pozostałość po dawnej świetności, jego mury nadal przyciągają uwagę miłośników historii i architektury.

Autorka: Krystyna Kowalska

fot. Urząd Miasta Kielce, PIK Kielce, Facebook – Osada Neolityczna w Kopcu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *