Apple zainwestuje w zieloną energię w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej

apple polski kościół

Firma Apple postanowiła zainwestować w turbinę elektryczną w warszawskim kościele. Modernizacja obędzie się w zamian za udostępnienie Świątyni Opatrzności Bożej do filmowego planu serialu Fundacja. To niejedyny punkt na mapie Polski, który zostanie ujęty w ekranizacji. Trzeci sezon produkcji zaplanowano na 2025 rok.

Symbol nadgryzionego jabłka – to logo firmy Apple, czyli producenta flagowych smartfonów, laptopów i innych gadżetów. Fani kojarzą tę markę również z serwisem streamingowym Apple TV+. To godny konkurent Netflixa czy HBO. Fani platformy mogli obejrzeć już dwa sezony serialu Fundacja. Obecnie trwają prace nad trzecim, który realizowany jest w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zmiany w świątyni

Na początku kwietnia Świątynia Opatrzności Bożej stała się planem filmowym. Wszystko to za sprawą kręcenia nowego sezonu amerykańskiego serialu Fundacja. Jak można przeczytać na stronie wilanowskiej parafii:

Nasz kościół zostanie w nim przedstawiony w bardzo pozytywny sposób, ukazując piękno budowli. Zgodziliśmy się na tę realizację, ponieważ producenci filmu zdecydowali się sfinansować instalację wytwarzającą zieloną energię, dzięki której znacząco obniżymy koszty ogrzewania Świątyni.

https://parafiaopatrznoscibozej.pl/2024/04/02/tymczasowe-zmiany-w-swiatyni/

To pierwsza taka współpraca przedstawicieli świątyni z filmową ekipą. W zamian za udostępnienie kościoła, Apple ma zamontować w niej turbinę energetyczną. Pozwoli ona na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. 

Wiernych poinformowano również o tym, że zdjęcia do filmu realizowano w godzinach wieczornych i w nocy. W tej sytuacji msze odprawiano w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Plan filmowy był strzeżony przez pracowników ochrony.

Należy zaznaczyć, że twórcy serialu zamierzają realizować swoją produkcję również w innych miejscach w Polsce. Są to m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Historii Polski w Warszawie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a także na terenie gminy Izabelin.

Fundacja – o czym jest serial Apple TV+?

Amerykański serial Fundacja to gratka dla miłośników kina science fiction. Jest on ekranizacją powieści Isaaca Asimova. Opowiada o grupie wyrzutków starających się odbudować cywilizację, a także ocalić ludzkość przed upadkiem Imperium Galaktycznego.

Do tej pory udało się nakręcić dwa sezony serialu. Pierwszy miał premierę w 2021 roku, a drugi dwa lata później. Trzecia odsłona zaplanowana jest natomiast na 2025 rok. Fundacja jest produkowana dla Apple przez Skydance Television. Reżyseruje ją David S. Goyera. W obsadzie widzowie mogą zobaczyć m. in. Jareda Harrisa, Lee Pace’a, Lou Llobell, Laurę Birn, Terrence’a Manna czy Isabellę Laughland.

Marek Giec

Fot. Piotr Smolinski / Polska Press / Archiwum

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *