Agresja – według analiz dr Ewy Czerwińskiej-Jakimiuk

agresja analiza

Problem agresji jest niewątpliwie ważnym punktem rozważań w dzisiejszym świecie. Na ważne kwestie z nim związane próbuje odpowiedzieć dr Ewa Czerwińska-Jakimiuk, socjolog Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

\"\"

Dr Ewa Czerwińska-Jakimiuk jest adiunktem w Instytucie Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół socjologii dewiacji, kryminologii, psychologii społecznej, psychopatologii i psychologii sądowej i etyki opisowej. W jednej z najnowszych publikacji postanowiła podjąć problem agresji.

„Agresja degraduje relacje międzyludzkie”

Doktor Czerwińska-Jakimiuk opisuje agresję w kontekście instrumentalnego traktowania człowieka. Dostrzega w tym negowanie zasady człowieczeństwa. Badaczka w swoim artykule zadaje przełomowe pytania:

  • Czy istnieje trwała natura ludzka, czy może zachowania człowieka są plastyczne i otoczenie może je dowolnie kształtować?
  • Czy agresja jest wrodzona, nieuchronnie związana z ludzką naturą, biologicznie zdeterminowana cechami gatunku ludzkiego, czy też jest nabyta i powstaje w wyniku warunków środowiskowych?
  • Czy za ludzką agresję odpowiadają czynniki natywistyczne, osobowościowo‑sytuacyjne czy środowiskowo‑społeczne?”.

Według naukowczyni te pytania mają wymiar filozoficzny. To bardzo dociekliwa perspektywa, dogłębna dla analizowanej tematyki. Tymczasem dziś głównie upatrujemy w niej przedmiot dociekań psychologii. Problem jest głębszy. Pochylmy się nad nim.

Odpowiedź na wypełniony agresją świat medialny

Badaczka sformułowała odpowiedź na problem naszych czasów, szerzącej się agresji, tak przenikającej życie społeczne i napędzanej przez świat cyfrowych mediów, wszechobecnych: „Należy stworzyć więc taką kulturę i cywilizację, które odpowiadają i sprzyjają naturalnemu rozwojowi jednostki oraz społeczeństwa”. Jak to osiągnąć? Dr Czerwińska-Jakimiuk odpowiada:

„Ważne jest tutaj, po pierwsze,  państwo, w którym podstawą porządku jest prawo i moralność, a którego warunkiem powstania jest umowa społeczna, po drugie zaś, deprecjacja rozumu i prymat uczuć, które należy kształtować w procesie wychowania”.

Aby lepiej zagłębić się w tematykę agresji polecamy uniwersalny artykuł dr Czerwińskiej-Jakimiuk, na podstawie którego powstał niniejszy szkic problemu:

Czerwińskiej-Jakimiuk E. (2020), Agresja w perspektywie psychologicznej i  filozoficznej. Przegląd wybranych teorii, „Argument”, vol. 10.

Artykuł jest dostępny na stronie prestiżowego czasopisma naukowego „Argument” (wydawanego przez Instytut Filozofii i Socjologii krakowskiej uczelni): TUTAJ.

Autor: Katarzyna Lisowska

Fot. Canva

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *