10 najlepszych komedii romantycznych wszech czasów

najlepsze komedie romantyczne

Komedie romantyczne to gatunek filmowy, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Ich lekka formuła, przewidywalne schematy i szczęśliwe zakończenia dają widzom wytchnienie od codziennych trosk i pozwalają zanurzyć się w świecie fantazji i romansu.

Fot. Netfix

Ułożenie listy najlepszych komedii romantycznych wszech czasów to nie lada wyzwanie. Istnieje bowiem wiele znakomitych filmów, które na swój sposób zapisały się w historii gatunku. Poniżej prezentujemy naszą listę 10 produkcji, które zasługują na miano kultowych.

1. Annie Hall (1977)

Reżyseria: Woody Allen
Występują: Diane Keaton, Woody Allen

Neurotyczny komik Alvy Singer (Woody Allen) i ekscentryczna piosenkarka Annie Hall (Diane Keaton) przeżywają burzliwy romans. Film w zabawny i inteligentny sposób ukazuje wzloty i upadki ich relacji.

2. Kiedy Harry poznał Sally (1989)

Reżyseria: Rob Reiner
Występują: Meg Ryan, Billy Crystal

Harry Burns (Billy Crystal) i Sally Albright (Meg Ryan) przypadkowo spotykają się podczas podróży samochodem. W czasie podróży dyskutują o seksie, przyjaźni i miłości. Po latach spotykają się ponownie i zastanawiają się, czy przyjaźń między mężczyzną a kobietą jest możliwa.

3. Bezsenność w Seattle (1993)

Reżyseria: Nora Ephron
Występują: Tom Hanks, Meg Ryan

Sam Baldwin (Tom Hanks) jest wdowcem, który nie potrafi poradzić sobie ze stratą żony. Pewnego wieczora opowiada o swojej historii na antenie radiowej. Annie Reed (Meg Ryan) słucha jego wyznania i zakochuje się w nim. Oboje nie wiedzą, kim są dla siebie w rzeczywistości.

4. Notting Hill (1999)

Reżyseria: Roger Michell
Występują: Julia Roberts, Hugh Grant


William Thacker (Hugh Grant) jest właścicielem małej księgarni w Londynie. Pewnego dnia do jego sklepu wpada Anna Scott (Julia Roberts), słynna gwiazda filmowa. William i Anna zakochują się w sobie, mimo ogromnej różnicy w statusie społecznym.

Fot. European Film Awards

5. Dziennik Bridget Jones (2001)

Reżyseria: Sharon Maguire
Występują: Renée Zellweger, Colin Firth


Bridget Jones (Renée Zellweger) jest niezależną, ale niezbyt szczęśliwą kobietą. Prowadzi dziennik, w którym opisuje swoje życie miłosne. Pewnego dnia poznaje Marka Darcy’ego (Colin Firth), przystojnego prawnika, który początkowo jej nie cierpi. Z czasem ich relacja zmienia się w namiętny romans.

6. Masz wiadomość (1998)

Reżyseria: Nora Ephron
Występują: Meg Ryan, Tom Hanks


Kathleen Kelly (Meg Ryan) i Joe Fox (Tom Hanks) są właścicielami konkurencyjnych księgarni. W Internecie poznają się i zakochują w sobie, nie wiedząc, kim są dla siebie w realnym życiu.

Fot. Telemagazyn.pl

7. To właśnie miłość (2003)

Reżyseria: Richard Curtis
Występują: Hugh Grant, Liam Neeson, Colin Firth, Emma Thompson

Film opowiada o dziesięciu przeplatających się historiach miłosnych, rozgrywających się w Londynie w okresie przedświątecznym.

8. Pretty Woman (1990)

Reżyseria: Garry Marshall
Występują: Julia Roberts, Richard Gere

Edward Lewis (Richard Gere) jest bogatym biznesmenem. Pewnego dnia wynajmuje prostytutkę Vivian Ward (Julia Roberts). Vivian i Edward, mimo różnicy w statusie społecznym, zakochują się w sobie.

9. Cztery wesela i pogrzeb (1994)

Reżyseria: Mike Newell
Występują: Hugh Grant, Andie MacDowell, Kristin Scott Thomas


Charles (Hugh Grant) jest kawalerem. Często uczestniczy w weselach swoich przyjaciół. Pewnego dnia poznaje Carrie (Andie MacDowell) i zakochuje się w niej.

Fot. Elle.pl

10. Dzień świstaka (1993)

Reżyseria: Harold Ramis
Występują: Bill Murray, Andie MacDowell


Phil Connors (Bill Murray) jest prezenterem radiowym. Zostaje uwięziony w pętli czasowej. Każdego dnia przeżywa ten sam dzień. 2 lutego postanawia wykorzystać tę sytuację, aby zmienić swoje życie.

Powyższa lista to oczywiście tylko propozycja. Istnieje wiele innych znakomitych komedii romantycznych, które warto obejrzeć. Śledź nasz portal, aby poznać więcej kinowych treści!

Autor: Paulina Emilia Jedlińska

Fot. https://www.netflix.com/pl/title/872251

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *